Dlaczego uzyskano tylko 5 dojrzałych komórek – czy to jest związane z stymulacją?

Dwa dni temu przeszłam punkcję jajników - pobrano 10 kumulusów z czego tylko 5 było dojrzałych i te zostały poddane zapłodnieniu. Czekam na informacje jak się zarodki rozwijają. Dlaczego tylko tyle było dojrzałych komórek – czy to jest związane z stymulacją?

Przeanalizowanie i wyjaśnienie tej sytuacji jest możliwe jedynie przez lekarza na wizycie lekarskiej. Należy rozważyć ile rosło pęcherzyków jajnikowych podczas stymulacji, jakiej były wielkości, czy było ich 10 i wszystkie rokowały dojrzałość, czy może tylko 5 było dojrzałych, a pozostałe były znacząco mniejsze i dlatego komórki z nich były niedojrzałe.

Zaistniała sytuacja może być skutkiem niewłaściwej reakcji Pani organizmu na stymulację hormonalną w trakcie przygotowań do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Pomocna w Pani przypadku mogłaby okazać się taka modyfikacja protokołu stymulacyjnego, która zwiększyłaby szansę na uzyskanie dojrzałych komórek jajowych. By dokonać właściwego wyboru protokołu stymulacyjnego. Należałoby przeanalizować dotychczas stosowany protokół stymulacji, czas jego trwania oraz poziomy hormonów (estradiolu i progesteronu). Do rozważenia pozostaje także zmiana rodzaju protokołu, rodzaju stosowanych leków, wydłużenie czasu od wykonania zastrzyku z hCG do czasu punkcji powyżej 36. godzin.

Proszę nie zapominać również, że istnieje prawne ograniczenie do zapłodnienia tylko 6 komórek jajowych dla pacjentek poniżej 35 roku życia, w związku z tym, jeśli należy Pani do tej grupy wiekowej nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ nadmiar komórek i tak nie mógłby być zapłodniony. Proszę poczekać na wynik tej próby zapłodnienia pozaustrojowego i być dobrej myśli.

Embriolog nOvum

Powrót do forum