Dlaczego zarodek w pewnym momencie przestał się rozwijać?

Po transferze ze świeżych zarodków beta hCG w 7. dniu wynosiło 6,8, po czym zaczęło spadać. Wszystkie wyniki badan mam ok. Dlaczego zarodek w pewnym momencie przestał się rozwijać? Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Dwa razy miałam identyczną sytuację.

Stężenie hCG oznaczone po świeżym transferze zbyt wcześnie (przed 12. dniem po zabiegu w przypadku ET zarodków transferowanych w drugiej lub trzeciej dobie i przed 10. dniem po zabiegu w przypadku ET blastocyst) może być niemiarodajne – przyjęcie zastrzyku mającego wywołać owulację przed punkcją jajników może dawać fałszywie pozytywne wyniki testów ciążowych.

Niski początkowy poziomhCG, czyli hormonu wytwarzanego przez trofoblast (tkanka, z której powinno rozwinąć się łożysko), i późniejszy jego spadek świadczą o tak zwanej ciąży biochemicznej, która ma miejsce wówczas, gdy strata ciąży następuje na tak wczesnym etapie, że nie zdołano jeszcze uwidocznić zarodka w trakcie badania USG, jest to zatem bardzo wczesne poronienie. Choć trudno jednoznacznie określić przyczyny, poronienia biochemiczne najczęściej są związane z nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem) zarodka. Może to być spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu, z którego rozwija się łożysko, albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną odpowiedzią na stymulację hormonalną. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom.

Jednak w tym wypadku nie można raczej rozpoznać ciąży biochemicznej, najprawdopodobniej była to pozostałość po zastrzyku wyzwalającym owulację , który zawiera hormon hCG.

Embriolog nOvum

Powrót do forum