Interpretacja wyników nasienia i pytanie o dalsze postępowanie

Witam! Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. W marcu tego roku mój mąż w teście SCD miał plemniki prawidlowe 78% a z fragmentacją 22% (czyli dobre). Natomiast badanie MSOME wykazało 0% plemników I i II stopnia, tylko 8.9% III stopnia (kształt i wielkość prawidłowe, obecność > 2 małych wakuol lub 1 dużej) i aż 91.1% plemników III stopnia (nieprawidłowy kształt i wielkość i liczne małe lub 1 lub 2 duże wakuole). Z analizy nasienia (ta sama próba): Objetosc 3ml, Liczba plemników: 10.4mln/ml i 31.1mln/ejakulat, Ruch szybki 15.6%, Ruch wolny 11.7%, Ruch niepostępowy 22.1%, Nieruchome 50.6%, Morfologia: 2% prawidłowych, Wady: 98% główki. 18% wstawki, 4% witki, 2% krople cytoplazmatychne (reszta w normie). Ostatnie badanie semiogramu z sierpnia: Objetosc 2.5ml, Liczba plemników: 13.56mln/ml i 33.89mln/ejakulat, Ruch postępowy 36.42, Ruch niepostępowy 8.67%, Nieruchome 54.91%, Morfologia: 8% prawidłowych, Wady: 86% główki. 20% wstawki, 0% witki, 2% krople cytoplazmatychne (reszta w normie). Moje wyniki są wszystkie w normie. Co to dla nas znaczy? Jakie są nasze szanse i co powinniśmy teraz robić? Pozdrawiam! M.

Nie znając Państwa historii choroby, wyników pozostałych badań oraz ewentualnych schorzeń towarzyszących nie sposób udzielić jednoznacznych wskazówek dotyczących dalszej terapii.

Badanie nasienia wskazuje na nieco obniżone parametry, choć wyniki od marcapoprawiły się szczególnie, jeśli chodzi o morfologię i ruchliwość.

Dalsze postępowanie zależy od długości Państwa starań o ciążę, czy były już podejmowane próby leczenia zachowawczego, zastosowania ewentualnych technik wspomagania rozrodu, a także od Pani wieku. Jeśli to początek Państwa starań o ciążę, a Pani wszystkie badania są prawidłowe (cykle są regularne, występuje owulacja, jajowody są drożne i nie ma dodatkowych chorób, które stanowiłyby przeszkodę do zajścia w ciążę, np. tarczycy), to po konsultacji andrologicznej wyjaśniającej przyczyny obniżonych parametrów nasienia należy dać sobie czas. Można ewentualnie rozważyć inseminację, choć należy pamiętać, że szanse na ciążę po niej są niewiele większe niż po staraniach naturalnych (10-15%). Jeśli upłynęły ponad 2 lata starań i/lub próby inseminacji były podejmowane, należy rozważyć zabiegin vitro metodą docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemnika do komórki jajowej - ICSI lub IMSI.

Zastosowanie procedury IMSI pozwala na wybór najodpowiedniejszych plemników do zapłodnienia nimi komórek jajowych. Nasienie Pani męża spełnia ważne kryterium konieczne do zastosowania tej metody – zawiera ruchome plemniki, a bardzo duże powiększenie optyczne pozwoli wyselekcjonować te prawidłowe morfologicznie, które mają największe szanse na zapłodnienie. Obecność wakuoli nie świadczy jednoznacznie o ich gorszej wartości. Ostatnio pojawiło się kilka prac naukowych kwestionujących pogląd jakoby obecność wakuoli świadczyła o uszkodzonej chromatynie plemnikowej oraz gorzej rokowała, jeśli chodzi szansę na prawidłowe zapłodnienie. (Więcej na ten temat można przeczytać również w wątku: IMSI-MSOME).

Embriolog nOvum

Powrót do forum