Jakie jest zalecane postępowanie w sytuacji, jeżeli rozpoznano jednocześnie hipogonadyzm hipogonadotropowy oraz przejściowe zapalenie tarczycy?

Jakie jest zalecane postępowanie w sytuacji, jeżeli rozpoznano: jednocześnie hipogonadyzm hipogonadotropowy (na razie nie leczony hormonami) oraz pojawiło się przejściowe zapalenie tarczycy? (chyba przejściowe, ponieważ TSH i anty TG w ubiegłym i jeszcze poprzednim roku, były stwierdzane jako nieznacznie ponad normę, anty TPO nie wychodziło prawie w ogóle. TSH wychodziło między 4-6 jednostek (przy normie do 4 jednostek), pojawiły się też nieduże kilku milimetrowe guzki tarczycowe na tarczycy, natomiast, w tym roku, TSH samoistnie, bez leczenia, spadło do 3 jednostek i już drugi raz, w badaniu, wychodzi między 3 a 4 jednostki (norma od 0,2 do 4 jednostki). Czy w tej sytuacji należało by się wstrzymać z podaniem hormonów tarczycy, a ją obserwować i skupić się na leczeniu hipogonadyzmu hipogonadotropowego w postaci terapii hormonalnej? Zaznaczę tutaj, że występuje dodatkowo brak krwawień miesięcznych, znaczna osteopenia, jest bardzo niski poziom estrogenów oraz niedobór progesteronu.

Należy leczyć wszystkie choroby, które występują jednocześnie. Hypogonadyzm powinien być leczony jak najszybciej hormonalnie. Należy wdrożyć hormonalną terapię zastępczą estrogenami i progestagenami, co powinno wywołać krwawienia, a jeśli stara się Pani o ciążę, to po minimum 3-miesięcznej takiej terapii zacząć indukcję hormonalną gonadotropinami (zastrzykami), które powinny wywołać owulację. Przed indukcją owulacji należy koniecznie zbadać nasienie męża/ partnera, a w przypadku czynników ryzyka niedrożności jajowodów - zbadać ich drożność. Indukcja owulacji musi być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza, który ma możliwość odpowiedniego nad nią nadzoru (badania hormonalne i ultrasonograficzne na miejscu w gabinecie). Jeśli badania tarczycy będą wskazywały na jej niedoczynność, należy dodatkowo i jednoczasowo włączyć leki hormonalne suplementujące hormony tarczycy.

Embriolog nOvum

Powrót do forum