Jeżeli nie mam problemów z owulacją, pęcherzyki pękają, to czy w moim przypadku jest wskazanie do kriotransferu na cyklu sztucznym?

Jeżeli nie mam problemów z owulacją, pęcherzyki pękają, to czy w moim przypadku jest wskazanie do kriotransferu na cyklu sztucznym? Czy jeśli odbywa się on na cyklu naturalnym, to i tak przyjmuje się jakieś leki przed i po?Zauważyłam, że źle reaguję na luteinę doustną (którą brałam po punkcji - transferu w tamtym cyklu nie było). Dostałam strasznej wysypki na całej twarzy i szyi. Miałam luteinę doustną, ponieważ na wszelkie globulki reaguję podrażnieniem.Zastanawiam się, czy możliwy jest kriotransfer bez żadnych leków progesteronowych, bądź czy są takie, które nie powodują ww reakcji?

Ogólna zasada jest taka, że jeśli pacjentka ma cykle owulacyjne, jest przygotowywana w cyklu naturalnym, jeśli ma kłopoty z owulacją - w cyklu bezowulacyjnym. Czasem uwzględnia się życzenie pacjentki lub dodatkowe wskazania pozamedyczne (np. konieczność programowania terminu transferu ze względu na wyjazd pacjentki czy obowiązki zawodowe). Po kriotransferze w cyklu naturalnym, owulacyjnym można nie przyjmować żadnych leków.Jednakże dość często w takiej sytuacji zalecanyjestprogesteron, który jest lekiem stosowanym standardowo po transferze i zazwyczaj zaleca się przyjmowanie go przynajmniej do czasu wykonania USG potwierdzającego bicie serca płodu, czyli do ok. 5. tygodni po transferze, a czasem dłużej. Nie jest to jednak bezwzględnie konieczne, jeśli nie ma żadnych dodatkowych wskazań (jakimi są np. krwawienie lub plamienie we wczesnej ciąży, nawracające starty ciąż w wywiadzie).Kwestię przyjmowania leków po transferze należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Embriolog nOvum

Powrót do forum