Kawa a szanse na ciążę po in vitro

Czytałam naPaństwastronie na Facebooku,że panie starające sie o dziecko powinny unikać kawy. Dlaczego? Nie jest to wyjaśnione we wpisie. Proszę o uzasadnienie.

Duńscy naukowcy, który prowadzili obserwacje na 3959 pacjentkach poddawanych procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, w trakcie tegorocznego kongresu ESHRE donieśli, że picie pięciu lub więcej filiżanek kawy dziennie może mieć negatywne skutki w staraniach o ciążę – zmniejsza odsetek ciąż klinicznych o 50%, zaś odsetek żywych urodzeń o 40% u par poddawanych IVF/ICSI.

Dotychczasowe analizy poświęcone tej kwestii były rozbieżne, a niektóre z nich wskazywały na zależność pomiędzy spożywaniem kawy a zwiększonym ryzykiem poronienia. Wyniki duńskich doświadczeń sugerują, że przekroczenie przez pacjentki starające się o dziecko dobowej dawki kofeiny zawartej w pięciu filiżankach kawy może mieć równie negatywne skutki, co nałogowe palenie tytoniu, które ma negatywny wpływ na liczbę pobranych w trakcie punkcji jajników komórek jajowych, potencjał oocytów do prawidłowego zapłodnienia się, zagnieżdżanie się zarodków w macicy, przebieg ciąży oraz żywe urodzenie.

Choć mechanizm wpływu kofeiny na starania o ciążę uzyskaną metodami zapłodnienia pozaustrojowego nie został jeszcze w pełni poznany i opisany, to rozsądnym posunięciem wydaje się być rezygnacja z dziennego spożycia dużej dawki kofeiny, co dotyczy nie tylko w kobiet ciężarnych czy karmiących piersią, lecz także pań starających się o dziecko.

Embriolog nOvum

Powrót do forum