Krótkie cykle, nieskuteczny Duphaston

Mam problem z krótkimi cyklami. Z miesiąca na miesiąc cykle są coraz krótsze, ostatni trwał tylko 20 dni. Zażywam Duphaston na wydłużenie cyklu, ale on w ogóle nie działa. Jaka może być przyczyna tego, że organizm nie reaguje na lek? Jakie leczenie powinno być zastosowane?

Zanim wdroży się leczenie zbyt częstych miesiączek (łac. polymenorrhea) należy, w miarę możliwości, ustalić ich przyczynę, a przede wszystkim wykluczyć współistniejące choroby lub stany organizmu, które mogą do tego doprowadzić. W tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, który powinien bardzo dokładnie Panią zbadać i zlecić szereg badań ogólnych i hormonalnych. Po wykluczeniu przyczyn tzw. organicznych, należy wykluczyć choroby ogólnoustrojowe i endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki). Jeśli wszystkie te przyczyny zostaną wykluczone, należałoby zbadać Pani poziom hormonu FSH, ewentualnie AMH, aby określić tzw. rezerwę jajnikową oraz monitorować hormonalnie i ultrasonograficznie Pani cykl miesiączkowy, by stwierdzić czy Pani owuluje. Od wyników tych wszystkich badań, a także od Pani wieku i planów rozrodczych zależy dalsze postępowanie.

Duphaston zawiera otrzymywany sztucznie progestagen – analog naturalnego progesteronu, a jego przyjmowanie zaleca się pacjentkom cierpiącym z powodu niedostatecznej ilości wytwarzanego progesteronu przy występowaniu owulacji. Brak reakcji na ten lek może wskazywać inna przyczynę problemu i spowodować konieczność rozszerzonej diagnostyki.

Embriolog nOvum

Powrót do forum