Mam jednorożną macicę, czy nie mam przez to szansy na ciążę?

Mam 39 lat, od dwóch lat intensywnie staramy sie o dziecko, po trzech inseminacjach miałam robioną laparoskopię i histeroskopię, która zdiagnozowała u mnie macicę jednorożną. Potem miałam znowu cztery inseminacje i dalej nic. Dodam, że jedno dziecko urodziłam 21 lat temu. Moje pytanie jest takie: czy mam szansę na zajście w ciążę metodą in vitro, czy z taką wadą macicy trzeba dać sobie spokój? Badania ogólne i hormonalne mam dobre i nasienie mojego męża również jest dobre.

Macica jednorożna to wada rozwojowa macicy. U pań zmagających się z tym schorzeniem wykształcił się tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem, a ich płodność uzależniona jest, między innymi, od wielkości jamy macicy. Jednorożna macica może być przeszkodą w utrzymaniu ciąży (szansa na donoszenie ciąży w tym przypadku wynosi ok. 40%), jednakże ryzykowniejsze są powikłania ciąży będące następstwem nieprawidłowego ułożenia płodu, jego wolniejszego wzrastania czy rozwoju. Dodatkowo, u pacjentek z jednorożną macicą mogą występować niewydolności szyjki macicy, skutkujące między innymi jej samoistnym rozwieraniem się lub brakiem skurczy. Z powodu przytoczonych powyżej ewentualnych komplikacji ciężarna pacjentka z jednorożną macicy powinna pozostawać pod szczególnie troskliwą opieką ginekologa – położnika. W Pani przypadku szansa jest dużo większa w związku z tym, że urodziła już Pani dziecko, a więc Pani jednorożna macica jest w stanie utrzymać ciążę.

Skuteczność zabiegu in vitro jest ok. 4 - 5 razy większa niż inseminacji. Według najnowszych zaleceń opartych na brytyjskich rekomendacjach NICE (National Institute for Clinical Excellence) po 2 latach nieskutecznych starań o dziecko należy myśleć o zastosowaniu metody in vitro jako o najskuteczniejszej. W nOvum zalecamy in vitro po 2 - 3 nieudanych inseminacjach.

Embriolog nOvum

Powrót do forum