O czym świadczy stężenie kwasu foliowego na poziomie 23,3 ng/ml (3-17) przy stwierdzonej mutacji genu MTHFR homozygota i homocysteinie 17,6 umol/l?

O czym świadczy stężenie kwasu foliowego na poziomie 23,3 ng/ml (3-17) przy stwierdzonej mutacji genu MTHFR homozygota i homocysteinie 17,6 umol/l? Czy powyższe wyniki mają wpływ na powodzenie kriotransferu? Czy należy przełożyć planowany termin kriotransferu zarodka? Dodaję, że w chwili punkcji jajników i zapłodnienia komórki homocysteina była na poziomie 8 umol/l.

Podwyższony poziom kwasu foliowego wiąże się z zaburzeniem jego metabolizmu i związany jest z obecnością mutacji MTHFR. Z tym też wiąże się podwyższony poziom homocysteiny. Ma to wpływ na zwiększone ryzyko zakrzepowe, większe ryzyko miażdżycy oraz ewentualne zwiększone ryzyko poronienia. Nie wpływa raczej na szansę na zajście w ciążę po kriotransferze. Żeby natomiast obniżyć wspomniane ryzyka należy przyjmować metylowane formy kwasu foliowego (foliany) oraz stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.

Embriolog nOvum

Powrót do forum