Obumierające zarodki, interpretacja wyniku badania nasienia

Witam! Bardzo proszę o poradę. Podchodziliśmy z mężemtrzy razy doICSI, bardzo dobrze się stymulowałam - za każdym razem dużo pęcherzyków pozyskiwano, zawsze ponad 10 oocytów kl. M II, prawie wszystkie się zapładniały, jednak po dwóch dniach obumierały. Udało się wyhodowaćcztery blastocysty, które nie dały ciąży, raz tylko biochemiczną. Lekarz mówi, że nie mogą uzyskać prawidłowego zarodka, dlaczego tak się dzieje? Martwi mnie fakt, że zajmują się tylko mną, natomiast mężowi zlecono tylko podstawowe badanie nasienia. Czy powinniśmy wykonać badanie kariotypów i badanie chromatyny plemnikowej? Mój mąż ma 80% plemników nieprawidłowej budowy i szybko obumierają. Raz udało mi sie naturalnie zajść w ciążę, ale straciłam ją po 3 tygodniach, też nie wiem dlaczego. Obecnie z mojej strony nibyok - histeroskopia ok, szczepienia limfocytami, hormony też w porządku. Bardzo proszę o interpretację wyników męża: >czas uplynnienia 30 min. >barwa mleczno biała >lepkość prawidłowa >objętość 3.5 ml >ph 7.9 >aglutynacja: brak >kom.spermatogenezy: brak >leukocyty 2.0mln/ml >erytrocyty: brak >bezpostaciowe ciałka prostaty: brak >ruchliwość: kat.A 7%, B 62%, C9%, D 22% >liczba plemnikow w 1 ml: 44mln >w ejakulacie w ml: 154mln >plemniki żywe 82% >plemniki martwe 18% >plemniki o prawidłowej budowie 20% >plemniki o nieprawidłowej budowie 80% >defekt główki 46% >defekt szyjki wstawki 5% >defekt witki 35% >przywieszka cytoplazmatyczna 5% >test migracji SWIM UP 2.5mln/ml. Jeszcze w inym laboratorium zrobiono dodatkowo przeżywalność i po 8 godz. ani jednego żywego plemnika, pani laborantka stwierdziła, że szybko obumierają. Martwi nas tych 80% nieprawidłowych plemników. Czy powinniśmy udać się gdzieś, np.do androloga? Czy powinniśmy też zrobić kariotypy i badanie chromatyny plemnikowej?

Oznaczenie kariotypów, czyli przeprowadzenie badań cytogenetycznych, jest jednym z kluczowych badań obowiązkowych dla obojga partnerów zmagających się z problemem niepłodności, ponieważ jego nieprawidłowy wynik może tłumaczyć nieskuteczność metody zapłodnienia pozaustrojowego. Powinni Państwo oboje poddać się temu badaniu, aby wykluczyć genetyczne podłoże nieskuteczności IVF, ponieważ poważne obciążenia genetyczne zarodków przekazane przez rodziców mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem zarodków, niepowodzeniami ich zagnieżdżania lub wczesnymi poronieniami (np. ciąża biochemiczną).

Parametry nasienia Pani męża mieszczą się w normie; także jeśli chodzi o ich budowę morfologiczną – aktualna wartość referencyjna określona przez WHO to >4% plemników o prawidłowej morfologii. Choć wykonanie testu fragmentacji plemnikowego DNA nie jest w Państwa przypadku koniecznością, to badanie to może dostarczyć dodatkowej informacji o szansie na naturalne poczęcie – w przypadku nieprawidłowego wyniku szanse na uzyskanie ciąży są zmniejszone. Nie znaleziono dotychczas zależności między nieprawidłowym testem fragmentacji DNA a powodzeniem IVF – ICSI.

Nie wszystkie zarodki uzyskane podczas zabiegu in vitroosiągają stadium blastocysty.Może się zdarzyć,że żaden z zarodków nie osiągnie tego stadium lub że dohodują się wszystkiealbo prawie wszystkie. Średnio można powiedzieć, że ok. 30 - 60% zarodków osiąga stadium blastocysty, a pozostałe zatrzymują się w rozwoju na różnych jego etapach. Zależy to od bardzo wielu czynników – kondycji zarodków, która jest zależna przede wszystkim od jakości komórek jajowych i plemników, ale także od protokołu stymulacji, rodzaju użytych leków hormonalnych, wreszcie sposobu prowadzenia hodowli w laboratorium embriologicznym. Wszystkie te czynniki należy przeanalizować razem z lekarzem prowadzącym i embriologiem,ponieważ tylko oni wiedzą jak wyglądały Państwa zarodki i czy ich wygląd morfologiczny był korzystnym, czy niekorzystnym czynnikiem rokowniczym. W niektórych przypadkach, kiedy zarodkom nie sprzyja przedłużona hodowla, należy rozważyć czy w przyszłości nie zrezygnować z przedłużonej hodowli zarodków i czy nie transferowaćich w drugiej/trzeciej dobie.

Embriolog nOvum

Powrót do forum