Po ostatnim transferze miesiączka przyszła w 8. dniu po transferze, czy to jest normalne?

Przeszłam 3 programy in vitro, a w sumie jak na razie 4 transfery, za każdym razem transferowano mi dobrej jakości zarodki, ostatnio podani mi blastocystę 4aa i ciągle nie ma ciąży, co może być powodem ze przy dobrze rokujących zarodkach wynik jest ujemny. Po ostatnim transferze blastocysty, miesiączka przyszła juz w 8 dniu po transferze, czy to jest normalne? Czy to ze posiadam przeciwciała przeciwjądrowe w mianie 1:160 ma na to jakiś wpływ i czy ewentualnie powinnam zażywać jakieś leki? Kariotypy mamy prawidłowe i raz zaszłam w ciążę naturalnie, ale w 7 tyg. ciąża obumarła.

Czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek pacjentów, choroby towarzyszące. Przed przystąpieniem do ewentualnej kolejnej próby IVF należy rozważyć wykonanie histeroskopii, by wykluczyć istnienie w macicy przeszkód utrudniających implantację zarodków.

W przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego przy niepowodzeniu próby miesiączka pojawia się na ogół po odstawieniu preparatów zawierających gestageny (np. Duphaston, Luteina). Niekiedy krwawienie może rozpocząć się wcześniej – w trakcie przyjmowania lekarstw. W sytuacji występowania typowego krwawienia miesiączkowego w kilka dni po transferze dobrze rokującego zarodka można podejrzewać, że śluzówka macicy nie była w odpowiednio zsynchronizowana z rozwojem zarodka fazie; w takich przypadkach przy okazji kolejnych prób należy ewentualnie rozważyć zmianę protokołu stymulacji lub sposobu przygotowania do kriotransferu. Należy również przeanalizować czy śluzówka miała odpowiednią grubość i wygląd w badaniu USG oraz czy nie występowały skurcze macicy w trakcie i po transferze. Sposób przygotowania należy ustalić z lekarzem prowadzącym.

Samo stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), bez obecności objawów klinicznych, nie ma znaczenia diagnostycznego. Obecność ANA stwierdza się u 5 - 9% zdrowej populacji; dowiedziono także, że ich poziom w organizmie wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. Dodatkowo niektóre leki mogą indukować wytwarzanie ANA. W przypadku rozpoznania u Pani choroby autoimmunologicznej, w której między innymi ANA są podwyższone, lekarz zaleci Pani odpowiednie leczenie. W przypadkach niepowodzeń w implantacji (zagnieżdżenia zarodka) po zabieguin vitro stwierdzenie podwyższonego poziomu autoprzeciwciał ANA bez innych objawów jest niejednoznaczne, a co za tym idzie - próby leczenia tego stanu są kontrowersyjne i nie znajdują ewidentnego uzasadnienia medycznego.

Embriolog nOvum

Powrót do forum