Proszę o pomoc w wykryciu przyczyny dwóch nieudanych transferów

Proszę o pomoc w wykryciu przyczyny 2 nieudanych transferów. Pierwszy transfer był z 2 świeżych 5 - dniowych zarodków, drugi na cyklu naturalnym z 2 zamrożonych 6-dniowych zarodków. W obu przypadkach hcg poniżej 2. Mam endometriozę, jestem po laparoskopii w 2011r. Usunięto 2 torbiele endo i zrosty. Jeden jajowód niedrożny. Mam wrogi śluz. P/ciała antyplemnikowe we krwi wyszły ujemne. Moje AMH 7,99 ng/ml, FSh w 3dc 4,26. Biorę Euthyrox 37,5 na wole guzkowe obojętne. TSH 1,2. Lekarz prowadzący zlecił mężowi zrobienie badania fragmentacji DNA plemników. Czy takie badanie ma sens przy in vitro?

Jedną z potencjalnych przyczyn dotychczasowych prób może być Pani choroba podstawowa – endometrioza. Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu. Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe.Endometriozawpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień.Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, szczególnie w przypadku współistniejącej endometriozy. Można próbować zastosować inny protokół stymulacji niż ten, który był zastosowany i nie przyniósł oczekiwanych rezultatów; można także próbować zastosować inne leki – najwłaściwszą decyzję dotyczącą przebiegu kolejnej procedury w Państwa przypadku powinien podjąć lekarz prowadzący po ewentualnej konsultacji z embriologiem.

Proszę również przedyskutować z lekarzem prowadzącym przeprowadzenie u Pani zabiegu histeroskopii, jeśli do tej pory nie była Pani poddawana temu badaniu.

W ostatniej obowiązującej obecnie Instrukcji Badania Nasienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO manual 2010) badania fragmentacji DNA zostały opisane jako procedury w trakcie badań, a więc nieobowiązujące i trudne do interpretacji.Więcej o badaniu chromatyny plemnikowej można przeczytać na naszej stronie internetowej:

http://www.novum.com.pl/pl/dla-pacjentow/forum-embriologiczne/lista-pytan/pytanie/420/

Embriolog nOvum

Powrót do forum