Słaby wynik badania chromatyny plemnikowej – Czy istnieje procedura in vitro, która zwiększy szanse na urodzenie dziecka?

Czy słaby wynik badania chromatyny plemnikowej 30% plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny DNA sprawia że szanse na powodzenie procedury in vitro spadają do kilku procent 0-3%? Czy istnieje procedura in vitro która zwiększy szanse na urodzenie dziecka (odpowiednia selekcja plemników)?

Pomocne w Państwa przypadku może być zastosowanie techniki MACS (dostępnej w nOvum). W wyniku sortowania magnetycznego plemników (ang. magnethic activated cell sorting, MACS) otrzymujemy wyselekcjonowane plemniki ze zmniejszoną liczbą o ok. 25% plemników z fragmentacją DNA. Dzięki temu wykorzystywane może być jedynie nasienie charakteryzujące się zwiększonym odsetkiem plemników z prawidłowym DNA, a zmniejszonym odsetkiem z uszkodzonym, z cechami apoptozy, co może skutkować wyższym potencjałem zapładniającym. Metodą MACS można przygotowywać zarówno nasienie świeże, jak i mrożone. Na koniec należy wspomnieć o możliwości pewnego, ograniczonego co prawda, wpływu na strukturę chromatyny plemników poprzez zmianę trybu życia (rzucenie palenia papierosów, odpowiednia dieta, suplementacja witaminami i antyoksydantami, aktywność fizyczna). Warto też wspomnieć, że niewielkie uszkodzenia chromatyny plemnika mogą zostać naprawione przez komórkę jajową przed jej pierwszym podziałem po zapłodnieniu.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.