Słaby wynik badania chromatyny plemnikowej – Czy istnieje procedura in vitro, która zwiększy szanse na urodzenie dziecka?

Czy słaby wynik badania chromatyny plemnikowej 30% plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny DNA sprawia że szanse na powodzenie procedury in vitro spadają do kilku procent 0-3%? Czy istnieje procedura in vitro która zwiększy szanse na urodzenie dziecka (odpowiednia selekcja plemników)?

Pomocne w Państwa przypadku może być zastosowanie techniki MACS (dostępnej w nOvum). W wyniku sortowania magnetycznego plemników (ang. magnethic activated cell sorting, MACS) otrzymujemy wyselekcjonowane plemniki ze zmniejszoną liczbą o ok. 25% plemników z fragmentacją DNA. Dzięki temu wykorzystywane może być jedynie nasienie charakteryzujące się zwiększonym odsetkiem plemników z prawidłowym DNA, a zmniejszonym odsetkiem z uszkodzonym, z cechami apoptozy, co może skutkować wyższym potencjałem zapładniającym. Metodą MACS można przygotowywać zarówno nasienie świeże, jak i mrożone. Na koniec należy wspomnieć o możliwości pewnego, ograniczonego co prawda, wpływu na strukturę chromatyny plemników poprzez zmianę trybu życia (rzucenie palenia papierosów, odpowiednia dieta, suplementacja witaminami i antyoksydantami, aktywność fizyczna). Warto też wspomnieć, że niewielkie uszkodzenia chromatyny plemnika mogą zostać naprawione przez komórkę jajową przed jej pierwszym podziałem po zapłodnieniu.

Embriolog nOvum

Powrót do forum