W jakim odstępie czasu od ostatniego cięcia mogę przystąpić do kriotransferu? Czy rozmrażane będą wszystkie zarodki?

Mam 39 lat i zamrożone w Państwa klinice zarodki. Przebyłam 2 cięcia cesarskie, ostatnie pół roku temu. Mam 1 dziecko. W jakim odstępie czasu od ostatniego cięcia mogę przystąpić do kriotransferu? Czy rozmrażane będą wszystkie zarodki, a nie przeznaczone do transferu - ponownie zamrożone? Jakie są kryteria wyboru zarodków do transferu?

Czas, który powinien upłynąć pomiędzy cesarskim cięciem a kolejną ciążą to minimum rok, a optymalnie dwa lata. Przez ten czas macica ma szansę się zregenerować, a ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań związanych z niedostatecznym zabliźnieniem się rany po poprzedniej operacji maleje.

W nOvum embriony w drugiej i trzeciej dobie zazwyczaj mrożone są parami (na życzenie pacjentów także pojedynczo), gorzej rokujące – po kilka w jednej porcji; zarodki w stadium blastocysty mrożone są na ogół pojedynczo. W sytuacji, gdy zdecydujecie się Państwo na transfer na przykład jednego zarodka, a zamrożone w jednej porcji były dwa, drugi jest ponownie zamrażany. Nie wpływa to na jego żywotność, pod warunkiem, że od początku dobrze rokował co do dalszego rozwoju. W nOvum są już urodzone zdrowe dzieci po takim podwójnym mrożeniu zarodków. Biolog rozmrażający zarodki prowadzi ich mikroskopową obserwację; jeśli uzna, że zarodek źle rokuje co do szansy na dalszy rozwój i zagnieżdżenie, decyduje o rozmrożeniu kolejnej porcji zarodków. Na wyraźne życzenie pacjentów decyzje co do dalszego rozmrażania kolejnych porcji zarodków mogą być na bieżąco z nimi konsultowane.

Embriolog nOvum

Powrót do forum