Wysokie miano ANA a szanse na ciążę

Jestem potrzech nieudanych transferach, po ostatnim wykonałam badania w kierunku przeciwciał, wynik zabrał mi siły do dalszej walki wykryto bardzo wysokie miano przeciwciał przeciwjądrowych, co w moim przypadku nie wiąże się z inną chorobą. Czy jest jakiś sposób na obniżenie przeciwciał i czy jest sens podchodzić do zabiegu na nowo?

Samo stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), bez obecności objawów klinicznych, nie ma znaczenia diagnostycznego. Obecność ANA stwierdza się u 5 - 9% zdrowej populacji; dowiedziono także, że ich poziom w organizmie wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. Dodatkowo niektóre leki mogą indukować wytwarzanie ANA.

W przypadku rozpoznania u Pani chorobu autoimmunologicznej, w której między innymi ANA są podwyższone, Pani lekarz zaleci Pani odpowiednie leczenie.

W przypadkach niepowodzeń w implantacji (zagnieżdżenia zarodka) po zabiegu in vitro stwierdzenie podwyższonego poziomu autoprzeciwciał ANA bez innych objawów jest niejednoznaczne, a co za tym idzie - próby leczenia tego stanu są kontrowersyjne i nie znajdują ewidentnego uzasadnienia medycznego. Jest sens podchodzenia do zabiegu na nowo. Należy przeanalizować inne czynniki, które mogły mieć wpływ na niepowodzenie, aby zwiększyć szansę na ciążę w kolejnej próbie.

Embriolog nOvum

Powrót do forum