Ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w medycynie

Zastosowanie ultradźwięków pozwala na nieinwazyjne oglądanie narządów wewnętrznych człowieka. W trakcie takiego badania obrazowego można wykryć różne nieprawidłowości – guzy, mięśniaki, torbiele, polipy. W przypadku ciężarnej podczas USG oglądamy płód w macicy oraz sprawdzamy prawidłowość jego rozwoju.

Zastosowanie ultrasonografii w leczeniu niepłodności

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG. Najczęstszą przyczyną jest diagnostyka zmian chorobowych oraz badanie rozwoju płodu podczas ciąży. USG jest także istotną częścią diagnostyki i leczenia niepłodności.

Transwaginalne badanie USG może dostarczyć informacji na temat stanu jajników, endometrium i macicy. Specjalistyczne ultradźwięki bywają wykorzystane do oceny rezerwy jajnikowej oraz drożności jajowodów.

Podczas leczenia niepłodności USG używane jest do monitorowania rozwoju pęcherzyków w jajnikach oraz oceny grubości błony śluzowej macicy. Wykorzystuje się je również podczas pobierania komórek jajowych do procedury zapłodnienia in vitro.

Badanie USG – jak należy się przygotować?

Przygotowanie do badania zależy od jego rodzaju. W przypadku USG ciąży i USG tarczycy żadne specjalne przygotowanie nie jest wymagane, a badanie może być przeprowadzone w każdym momencie.
USG piersi warto, aby było wykonane w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (przed owulacją). Z kolei przed planowanym USG jamy brzusznej należy przez minimum 6 godzin powstrzymać się od jedzenia i picia.

Ultrasonografia w Klinice nOvum

W Klinice nOvum współpracujemy z najlepszymi specjalistami w ultrasonografii. Dysponujemy nowoczesnymi aparatami USG, zapewniającymi wysoką jakość realizowanych badań.
W naszej Klinice można wykonać badanie ultrasonograficzne narządu rodnego i ciąży na każdym etapie jej trwania. Wykonujemy również badania ultrasonograficzne piersi, tarczycy oraz jamy brzusznej.