Przejdź do treści

AMH – badanie rezerwy jajnikowej

Określenie poziomu hormonu antymüllerowskiego (AMH) w surowicy krwi jest podstawowym badaniem wykonywanym w celu oceny rezerwy jajnikowej.

nOvum

Badanie AMH – co to jest?

AMH – ocena rezerwy jajnikowej jest to badanie, pośrednio mówiące o płodności kobiety. Rezerwa jajnikowa to zawarta w jajniku ilość pęcherzyków posiadających w środku komórkę jajową, zdolnych do wzrostu.

Biologia rozrodu kobiety jest tak skonstruowana, że w ciągu życia nie tworzą się nowe komórki jajowe – każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek rozrodczych, a ich pula w ciągu życia sukcesywnie się zmniejsza. Na ocenę rezerwy jajnikowej składają się badania:

  • hormon antymüllerowski (AMH z ang. Anty – Müllerian Hormone);
  • hormon folikulotropowy (FSH);
  • inhibina B;
  • liczba pęcherzyków antralnych (AFC) oceniana ultrasonograficznie.

Niepłodność dotyka coraz młodsze kobiety, dlatego warto sprawdzić powyższe wykładniki rezerwy jajnikowej. Określenie poziomu hormonu antymüllerowskiego (AMH) w surowicy krwi jest podstawowym badaniem wykonywanym w celu oceny rezerwy jajnikowej.

Badanie AMH – co to znaczy?

Hormon anty-Müllerowski (AMH) jest glikoproteiną należącą do rodziny czynników wzrostu i różnicowania beta (TGFβ). Produkcja tego hormonu rozpoczyna się już na etapie życia płodowego, u chłopców produkowany jest przez komórki Sertoliego w jądrach, a u dziewczynek przez komórki warstwy ziarnistej w jajnikach. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wiekiem, płcią i stężeniem AMH w organizmie człowieka. U chłopców poziom hormonu jest szczególnie ważny w okresie rozwoju płodowego, gdyż jego brak lub niewłaściwy poziom może zahamować rozwój męskich narządów płciowych. Następnie, w wieku pokwitania, maleje.

U dziewczynek natomiast w okresie pokwitania stężenie AMH jest wyższe, a następnie spada w okresie rozrodczym. Hormon ten wraz z hormonem folikulotropowym (FSH) ma za zadanie regulować dojrzewanie pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa. U kobiet w okresie menopauzy stężenie AMH jest niskie lub nieoznaczalne (w ogóle nie stwierdza się obecności hormonu).

Kiedy i w jakim celu wykonujemy badanie AMH oraz jakie są wskazania do badania?

Badanie AMH to skuteczny sposób na określenie pewnych parametrów płodności kobiety. Pomaga w:

  • ocenie rezerwy jajnikowej odzwierciedlającej liczbę rosnących pęcherzyków jajnikowych;
  • w diagnostyce leczenia niepłodności – poziom AMH, jest ściśle związany z płodnością kobiety, pozwala nie tylko ocenić jej szansę na poczęcie dziecka w naturalny sposób, ale także dobrać odpowiedni protokół stymulacji hormonalnej dla Pacjentek korzystających z metody wspomaganego rozrodu, jaką jest zabieg in vitro;
  • przewidywaniu odpowiedzi na kontrolowaną hiperstymulację jajników w przebiegu leczenia do zapłodnienia in vitro – poziom AMH pozwala dobrać odpowiedni protokół stymulacji hormonalnej, a także ocenić możliwość wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS);
  • jako marker w diagnostyce przedwczesnego wygasania czynności jajników (POI) – ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy;
  • jako marker w diagnostyce zespołu policystycznych jajników (PCOS);
  • jako wskaźnik do monitorowania skuteczności leczenia raka jajnika.

Badanie AMH u mężczyzn służy jako wskaźnik do monitorowania skuteczności leczenia raka jądra. Dzięki niemu możemy określić, czy nie doszło do nawrotu choroby.
U dzieci natomiast badanie AMH stosowane jest w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego.

Jak należy się przegotować do badania AMH?

Badanie AMH nie wymaga specjalnego przygotowania się. Stężenie hormonu oznaczane jest z próbki krwi żylnej pobranej od Pacjenta. Pacjent nie musi być na czczo, nie ma znaczenia pora pobrania materiału do badań.

Stężenie AMH w surowicy okazuje się być relatywnie stabilne w trakcie cyklu miesiączkowego, dlatego może być wykonane w dowolnym dniu cyklu, a także w trakcie przyjmowania leków antykoncepcyjnych lub hormonalnych.

Aby precyzyjnie ocenić płodność kobiety, wynik badania AMH powinien zostać uzupełniony m.in. o pakiet testów hormonalnych (oznaczenie poziomów FSH, LH, inhibiny B) oraz badanie AFC (USG szacujące liczbę pęcherzyków antralnych).

Jak intepretować wynik badania AMH i o czym on może świadczyć?

Wynik AMH, który przekracza górne granice przyjętych norm, może świadczyć o zaburzeniach endokrynologicznych, takich jak zespół policystycznych jajników (ang. Polycystic Ovary Syndrome, PCOS) lub – w rzadkich przypadkach – o występowaniu guza jajnika zbudowanego z komórek ziarnistych. Wynik należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, a diagnostykę poszerzyć o kolejne badania laboratoryjne i badania obrazowe.

Niskie stężenie AMH świadczy natomiast o obniżonej rezerwie jajnikowej, której przyczyną jest zazwyczaj wygasanie czynności jajników lub fizjologicznie występująca menopauza. Warto jednak wiedzieć, że niski poziom tego hormonu nie wyklucza występowania owulacji, a czasem przyczyny wygasania czynności jajników mogą być odwracalne. Tym samym, niski poziom AMH nie wyklucza szans na posiadanie zdrowego potomstwa, choć statystycznie jest ona znacząco mniejsza. Dodatkowo, przy odchyleniach w stężeniu AMH od normy, komórki jajowe pozyskane w trakcie stymulacji hormonalnej do in vitro mogą wykazywać mniejszą zdolność do zapłodnienia, a uzyskane z nich zarodki – obniżony potencjał rozwojowy.

Czy badanie AMH można wykonać w Klinice nOvum?

Badanie AMH jest wykonywane w laboratorium analitycznym Kliniki nOvum, a czas oczekiwania na wynik to około 2 godzin. Zapraszamy do kontaktu: +48 22 566 80 00

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

30 grudnia 2024

Sabrina i Mariusz

Po kilku latach leczenia i nieudanych próbach in vitro przyjechaliśmy do Novum. Miała to być tylko konsultacja potwierdzająca wcześniejszą diagnozę,…

Sabrina i Mariusz

17 grudnia 2024

Asia i Krzysiek

Z całego serca chcemy polecić klinikę Novum. Po 9 latach walki i niezliczonej ilości transferów trafiliśmy w 2020 roku do…

Asia i Krzysiek

11 grudnia 2024

Kasia i Dawid

Najważniejsza wartość w życiu dla mnie i męża to Rodzina i Miłość. Dzięki klinice NOVUM możemy doświadczyć spełnienia tych wartości….

Kasia i Dawid

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.