Przejdź do treści

Badania przesiewowe w kierunku zakażenia bądź nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu C (przeciwciała anty-HCV)

Anty-HCV jest przesiewowym badaniem pozwalającym wykryć obecność we krwi przeciwciał przeciwko HCV (hepatitis C-virus, WZW C).

nOvum

W jakim celu wykonuje się badanie przesiewowe w kierunku zakażenia bądź nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu C (przeciwciała anty-HCV)?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może doprowadzić do marskości wątroby, niewydolności wątroby, zwiększa również ryzyko m. in. raka wątroby. Często przebiega jednak bezobjawowo. Drogą zakażenia jest krew. Podobnie jak w przypadku wirusa zapalenia wątroby typu B, do zakażenia często dochodzi w sytuacjach, w których przerywana jest ciągłość skóry, a niezachowane są odpowiednie zasady higieny (szpitale, salony kosmetyczne i fryzjerskie, salony tatuażu itp.).

Wirus powoduje stosunkowo nieduże ryzyko transmisji wertykalnej (matka-dziecko). Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą, którą można i należy leczyć. Wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia dają dobre rokowania. Na ten moment nie istnieje szczepienie, które pomogłoby zapobiegać zakażeniom.

Jak wygląda badanie badanie przesiewowe w kierunku zakażenia bądź nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu C (przeciwciała anty-HCV)?

Badanie wykonywane jest z krwi żylnej. Do badania niepotrzebne jest specjalne przygotowanie. Nie trzeba wykonywać go na czczo. Wynik badania interpretujemy zgodnie z legendą umieszczoną na dokumencie. Nieprawidłowy – reaktywny wynik testu wymaga konsultacji z lekarzem i poszerzenia diagnostyki celem potwierdzenia diagnozy i szybkiego wdrożenia leczenia.

Badanie należy wykonać w sytuacji podejrzenia zakażenia oraz przesiewowo w okresie ciąży, w celu zapobiegania transmisji wertykalnej matka-dziecko. W nOvum badanie to jest zlecane przez lekarzy przed rozpoczęciem procedur takich jak: inseminacja, IVF/ICSI z punkcją jajników i/lub świeżym transferem, a także przed kriotransferami i procedurami dawstwa. Jeśli to pierwsza procedura Pacjentów, wynik badania jest ważny przez 3 miesiące od daty pobrania. Jeśli to procedura kolejna – 6 miesięcy.

Przedawniony/nieaktualny wynik lub brak wyniku, szczególnie przed procedurą IVF/ICSI może spowodować potraktowanie utworzonych zarodków jako potencjalnie zakaźnych.

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

23 stycznia 2025

S&K

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu nOvum za ogromne pokłady empatii i serdeczności w ciężkich chwilach starań o potomstwo – atmosfera,…

S&K

14 stycznia 2025

Ewa

Dziękujemy bardzo pani doktor Lilii Obuchowskiej-Hincz za cudowną opiekę i wsparcie w tak trudnym dla nas momencie leczenia niepłodności i…

Ewa

14 stycznia 2025

Szczęśliwi rodzice

Dziękujemy bardzo pani dr Dominice Puchcie! jJej profesjonalizm przeplatany empatią dodawał sił i motywacji w trudnych momentach, zarówno przed jak…

Szczęśliwi rodzice

10 stycznia 2025

PacjentKa

Serdeczne podziękowania dla pana dr. Piotra Lewandowskiego oraz dla całego zespołu Novum. Dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu dr. Piotra po…

PacjentKa

08 stycznia 2025

Wdzięczni rodzice

Do kliniki Novum trafiliśmy z beznadziejną, jak dla mnie, diagnozą – praktycznie wyczerpaną rezerwą jajnikową. Mimo zdrowego trybu życia, braku…

Wdzięczni rodzice

08 stycznia 2025

Tomek

Z całego serca polecamy klinikę Novum. Szczególne podziękowania ślemy dr. Piotrowi Lewandowskiemu i dr. Janowi Lewandowskiemu, są to lekarze z…

Tomek

30 grudnia 2024

Sabrina i Mariusz

Po kilku latach leczenia i nieudanych próbach in vitro przyjechaliśmy do Novum. Miała to być tylko konsultacja potwierdzająca wcześniejszą diagnozę,…

Sabrina i Mariusz

17 grudnia 2024

Asia i Krzysiek

Z całego serca chcemy polecić klinikę Novum. Po 9 latach walki i niezliczonej ilości transferów trafiliśmy w 2020 roku do…

Asia i Krzysiek

11 grudnia 2024

Kasia i Dawid

Najważniejsza wartość w życiu dla mnie i męża to Rodzina i Miłość. Dzięki klinice NOVUM możemy doświadczyć spełnienia tych wartości….

Kasia i Dawid

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.