Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta, zwłaszcza przed rozpoczęciem starań o dziecko. Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazu z pochwowej części szyjki macicy i ocenie stanu komórek nabłonkowych błony śluzowej. Pozwala ono na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym.

 

Pierwsza wizyta
Cytologia

Cytologia - na czym polega?

Badanie najlepiej zaplanować między 10. a 18. dniem cyklu miesiączkowego. Na co najmniej 24 godziny przed nie należy współżyć oraz stosować leków dopochwowych. 

Materiał do badania pobierany jest w gabinecie ginekologicznym przy użyciu specjalnej szczoteczki. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy, pobiera wymaz z szyjki macicy, a następnie przekazuje go do analizy mikroskopowej w laboratorium. 

Przy ocenie rozmazu cytologicznego stosuje się obecnie klasyfikację TBS (dawniej była to skala Papanicolau). Prawidłowy wynik opisuje to skrótem NILM, który oznacza brak zmian cytoonkologicznych.

 

Jak często robić cytologię? 

Pierwsza cytologia zalecana jest młodym kobietom tuż po rozpoczęciu współżycia seksualnego lub ukończeniu 20. roku życia. 

Cytologia powinna być wykonywana raz na rok. Jeśli jednak trzy kolejne wyniki badania będą prawidłowe, można zgłaszać się co 3 lata. Ciężarne powinny poddawać się cytologii co najmniej dwa razy w trakcie trwania ciąży (w I i III trymestrze).

 

Cytologia, a starania o dziecko

Wykonanie cytologii zaleca się wszystkim kobietom planującym potomstwo – bez względu na to, czy są to naturalne starania czy leczenie z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu np. in vitro. 

Podstawowym celem badania jest zweryfikowanie stanu zdrowia przyszłej mamy i ewentualne wyleczenie choroby przed ciążą. Dzięki temu prostemu i bezbolesnemu badaniu mamy szansę uchronić siebie przed poważnymi schorzeniami, które mogą być przyczyną niepłodności. 

 

Cytologia w Klinice nOvum

W Klinice nOvum wykonujemy nowoczesną formę badania – cytologię cienkowarstwową LBC, cechującą się wysoką czułością i dokładnością oceny. W celu umówienia się na badanie zadzwoń (+48) 22 566 80 00.

Po otrzymaniu wyników zalecana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.