Przejdź do treści

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność to choroba, która współcześnie dotyczy ok. 10-15% Par w wieku rozrodczym. Poziom dzisiejszej medycyny rozrodu i właściwie zdiagnozowany powód niepłodności daje większości Par szansę na biologiczne rodzicielstwo.

Diagnostykę i leczenie w nOvum rozpoczynamy od telefonicznego (22 566 80 00) lub osobistego umówienia się na wizytę wstępną.

Pierwsza wizyta

Diagnostyka

Indywidualny plan leczenia

Leczenie

Monitorowanie i wsparcie

Ciąża i opieka prenatalna

Zasady leczenia niepłodności

Czas niestety działa na niekorzyść starającej się o dziecko Pary, a wiek biologiczny nie zawsze odpowiada wiekowi metrykalnemu.

W ośrodku leczenia niepłodności pracuje zespół lekarzy wszystkich specjalności związanych z medycyną rozrodu, który współpracuje przy leczeniu Pary. Wyposażenie placówki umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki i leczenie wszystkimi metodami.

Bez względu na bezpośrednią przyczynę choroby w ocenie potencjału rozrodczego i w leczeniu zawsze bierze udział Para. Ocenia się, że w 35% przypadków przyczyną niepłodności jest czynnik żeński, w 35% czynnik męski, a w 30% powody niepłodności leżą po obu stronach lub pozostają nierozpoznane.

Przyczyny niepłodności

    • Czynnik jajowodowy
    • Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia (idiopatyczna)
    • Endometrioza
    • Zaburzenia hormonalne
    • Przedwczesna niewydolność jajników, próba uzyskania ciąży z komórki jajowej pobranej od anonimowej dawczyni
    • Znacznie obniżone parametry nasienia lub brak plemników w ejakulacie przy zachowanej obecności plemników w jądrach lub najądrzach
    • Brak plemników w ejakulacie i badania hormonalne wskazujące, że proces spermatogenezy nie został zachowany

Metody leczenia

Dowiedz się więcej na temat In vitro

Dowiedz się więcej na temat kriotransferu

Dowiedz się więcej na temat inseminacji

Dowiedz się więcej na temat adopcji zarodków

Oncofertility – zabezpieczenie płodności

Oncofertility – mrożenie komórek rozrodczych (gamet) i tkanek w celu zabezpieczenia płodności. Współczesna medycyna rozrodu pozwala na zachowanie płodności u osób, które na skutek choroby lub sposobu jej leczenia mogą spodziewać się znacznego ograniczenia płodności lub wręcz bezpłodności. Dowiedz się więcej.

Niepłodność

Diagnostyka niepłodności kobiecej jest wielotorowa i może obejmować:

  • wywiad lekarski,
  • badanie ginekologiczne i USG,
  • badania analitycznych,
  • badania hormonalne,
  • monitoring cyklu,
  • ocenę budowy i stanu macicy,
  • ocenę drożności i sprawności funkcjonowania jajowodów.

Więcej na stronie niepłodność kobiet.

Ze względu na fizjologię ocena potencjału płodności, diagnostyka niepłodności i decyzje co do optymalnej metody leczenia u mężczyzny są dużo prostsze niż u kobiety. Mężczyzna, który słyszy diagnozę: niepłodny, nie powinien podupadać na duchu i tracić nadziei na biologiczne ojcostwo. W ciągu ostatnich 20. lat dokonał się ogromny postęp w dziedzinie medycyny rozrodu, co daje szansę na ojcostwo szerokiej rzeszy mężczyzn, którzy wcześniej mogli zostać ojcami tylko dzięki skorzystaniu z nasienia dawcy (bank nasienia). Przyjmuje się, że w nowoczesnych ośrodkach leczenie niepłodności męskiej w przeważającej części przypadków kończy się sukcesem.

Więcej na stronie niepłodność mężczyzn.

Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, a Para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok. 20% Par zgłaszających się do lekarzy. Niemniej jednak te Pary można skutecznie leczyć i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka.

W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu, a nie na znalezieniu jego przyczyn. Zgodnie z wytycznymi europejskich i polskich towarzystw naukowych niepłodność idiopatyczna trwająca ponad 2 lata, gdy kobieta ma mniej niż 35 lat i rok gdy kobieta skończyła 35 lat, kwalifikuje Parę do zabiegu zapłodnienia in vitro. Ze względu na to, że czas działa na niekorzyść kobiety, liczba komórek jajowych w jej organizmie sukcesywnie maleje, a szansa na ciążę z wiekiem staje się coraz mniejsza, nie zaleca się odkładania decyzji o przeprowadzeniu zabiegu zapłodnienia in vitro.

Więcej na stronie In vitro.

Forum embriologiczne

Forum embriologiczne to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie medycyny rozrodu. Dzielimy się tu doświadczeniami i wiedzą na temat nipłodności. Zapraszamy kazdego, kto jest zainteresowany ty tematem.

Ania

Czy można raz podejść do IUI i zrobić od razu kwalifikację do in vitro?

Agnieszka

Czy samotna kobieta można przystąpić do in vitro z nasieniem dawcy?

Sonia

Czy jeśli zarodek po badaniu jest zdrowy to gwarantuje to ciążę? Czy badanie jest dobre dla zarodka?

Dorota

Czy można zbadać zarodki przed transferem?

Sylwia

Czy mam przerwać stymulację podczas przeziębienia?

Daria

Czy możliwe jest znalezienie plemników w mTESE mimo wstępnego ich braku?

Marlena

Czy guz przysadki i podwyższone stężenie prolaktyny wpływa na powodzenie in vitro?

Karolina

Czy progesteron we wczesnej ciąży nie jest za niski?

Karola

Czy przy takich wynikach jest jeszcze sens badania beta HCG?

Marcelina

Czy mam się obawiać przedwczesnej menopauzy i niepłodności?

Aga

Co możemy jeszcze zbadać po nieudanych 2-óch kriotransferach?

Inez

Czy wynik progesteronu nie jest za niski?

Iwona

Jak rokuje blastocysta?

Klaudia

Dlaczego zarodki przestały się rozwijać?

Joanna

Czy monitoring stymulacji hormonalnej można przeprowadzić w miejscu zamieszkania?

Nasi specjaliści w zakresie diagnostyki

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

lek. Piotr Lewandowski

II° specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel i dyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Otwórz profil

lek. Jan Lewandowski

specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor Kliniki nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

nOvum

Otwórz profil

Poznaj opinie Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

14 kwietnia 2025

Wioletta i Marek

Nasze ścieżki życia tak się nam poukładały, że zaczęliśmy się starać o dziecko w dość późnym czasie. Różni lekarze na…

Wioletta i Marek

09 kwietnia 2025

Małgorzata

Nasza droga do rodzicielstwa była niełatwa. Choruję na endometriozę i wiek też gra tu ważną rolę, jestem po czterdziestce. 3…

Małgorzata

27 marca 2025

Alicja i Maciej

Chciałabym wraz z mężem z całego serca podziękować klinice Novum za spełnienie naszego największego marzenia o rodzicielstwie! Już od pierwszej…

Alicja i Maciej

13 marca 2025

Dorota

Ścieżki naszego życia tak się poukładały, że zaczęliśmy starać się o dziecko w dość późnym (choć wciąż jeszcze normalnym) czasie….

Dorota

11 marca 2025

Małgorzata

Po 6 próbach in vitro w Krakowie trafiliśmy do Novum z polecenia krakowskiego lekarza. Dr Piotr Lewandowski zajął się nami…

Małgorzata

07 marca 2025

K i Sz

Chcieliśmy przekazać serdeczne podziękowania dr. Janowi Lewandowskiemu, dzięki któremu od 5 miesięcy jest z nami nasza upragniona córeczka. Pan Doktor…

K i Sz

07 marca 2025

Kasiola

Wybierając klinikę kierowałam się opiniami pacjentów. Razem z narzeczonym podjęliśmy decyzję, że będzie to Novum. Intuicyjnie wybrałam dr Dominikę Puchtę…

Kasiola

07 marca 2025

Katarzyna i Turan

Do Novum trafiliśmy w kwietniu 2024 roku. Byliśmy i nadal jesteśmy, pacjentami doktora Piotra Lewandowskiego. Trafiliśmy tu z innych klinik…

Katarzyna i Turan

20 lutego 2025

Magda i Damian

Z całego ❤️ polecamy klinikę nOvum i jej specjalistów! Do kliniki trafiliśmy w 2020 r. z polecenia, pozbawieni już jakichkolwiek…

Magda i Damian

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.