Przejdź do treści
Klinika leczenia niepłodności nOvum

O nas

Historie Pacjentów

Baza wiedzy

Wkrótce

Kalkulator szans na zajście w ciążę

Kalkulator wieku ciążowego na podstawie transferu

Kalkulator beta-hCG

Kalkulator konwersji progesteronu

nOvum Care

30 lipca 2024

Czy można nie stosować stymulacji hormonalnej do zapłodnienia pozaustrojowego?

Pytanie

Mam pytanie odnośnie stymulacji hormonalnej przed pobraniem komórek do in vitro.
Czy jest możliwe i ewentualnie przy jakich parametrach AMH uniknięcie stymulacji hormonalnej (w wieku 32 lat)?

Karolina

Odpowiedź

Można nie stymulować hormonalnie, wówczas jest szansa na pobranie tylko 1 komórki jajowej z jednego naturalnie rosnącego pęcherzyka jajnikowego, jeśli występują prawidłowe owulacje. Szansa na skuteczną terapię w takiej sytuacji jest znacząco mniejsza. Taki rodzaj postępowania nie powinien być stosowany (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań do stymulacji hormonalnej) w przypadku korzystania z Programu refundacyjnego, ponieważ założenia Programu wskazują na stosowanie jak najbardziej efektywnego leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, a wykorzystywanie naturalnych cykli w tym celu, jest znacząco mniej efektywne niż stosowanie stymulacji hormonalnej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne