Brak ciąży po in vitro i co dalej?

Witam! Mam endometriozę I stopnia i niedrożne oba jajowody (wynik po laparoskopii i laparotomii, podczas której były usuwane torbiele endometrialne z obu jajników). Wyniki badań hormonalnych książkowe. Pierwsza próba in vitro (długi protokół) to 7 zarodków klasy A i B. Po trzech dniach od punkcji doszło do lekkiej hiperstymulacji jajników, ale mimo wszystko transfer się odbył (podano dwa zarodki 3 dniowe). Przyjmowane leki to 3 x duphaston oraz 1 x acard. Próba ciążowa wyszła negatywnie. Druga próba odbyła się miesiąc później częściowo na cyklu naturalnym. Podano również dwa zarodki. Dwa dni przed transferem przyjęłam połowę dawki leku ovitrelle. W ciągu kolejnych dwóch tygodni były jeszcze trzy dawki połowy leku Ovitrelle w odstępie trzydniowym. Przyjmowałam dodatkowo 1 x aacard. Niestety krwawienie przyszło 16 dnia po transferze. Bardzo proszę o informację, co może być nie tak? Jakie badania powinnam jeszcze przejść?

Należy pamiętać, że ogólnie szansa na ciążę po zabiegu in vitro wynosi ok. 40% po transferze tzw. świeżym i ok. 20 % po transferze mrożonych zarodków. W szczególnych sytuacjach szanse te mogą się zwiększać lub zmniejszać (np. w związku z wiekiem ). Z Pani opisu wynika, że ma Pani jeszcze 3 zamrożone zarodki. Przed następnym transferem należałoby zrobić histeroskopię, jeśli dotychczas nie była wykonywana, i podczas tego zabiegu zbadać wnętrze jamy macicy w poszukiwaniu ewentualnych przeszkód w implantacji.

Do rozważenia z Państwa lekarzem prowadzącym jest odmienne niż dotychczas przygotowanie śluzówki do kriotransferu (cykl zupełnie naturalny przy prawidłowych owulacjach lub cykl bezowulacyjny z odtworzeniem samej tylko śluzówki macicy). Najlepszą decyzję podejmie Pani lekarz prowadzący, który zna dodatkowe szczegóły Państwa historii medycznej. Z embriologicznego punktu widzenia do rozważenia pozostaje nacięcie otoczki zarodka (tzw. assited hatching), ewentualnie hodowla rozmrożonych embrionów do stadium blastocysty.

Embriolog nOvum

Powrót do forum