Ciąża pozamaciczna

9 kwietnia miałam robione beta hcg wynik 582 a po 48h 1394; był to 5 tydzień ciaży lecz nie było jeszcze pęcherzyka na USG lekarz powiedział ze ciąża jest wczesna i dlatego nie widać. Obawiałam się ze to ciąża pozamaciczna ponieważ miałam już trzy ciąże pozamaciczne.Powiedział żeby się nie martwić bo beta przyrosła prawidłowo i mam przyjść za 2 tyg na USG. Dziesięć dni później pojechałam z bólem jajnika i krzyża do szpitala, zrobiono mi USG i stwierdzili ze w macicy nie widać pęcherzyka i że jest to ciąża pozamaciczna. Tego samego dnia miałam laparoskopie i wycięli jajowód. W dzień operacji moja beta była 5197,czyli 7 tydz ciąży. Chciałam zapytać jak jest to możliwe ze beta przyrosła prawidłowo a i tak była to ciąża pozamaciczna. Chce nadmienić ze mieszkam w Anglii i czasami ciężko zrozumieć postępowanie tutejszych lekarzy. Dali mi nadzieje na normalna ciąże a okazało się inaczej. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Trudno przewidzieć rozwój ciąży tylko na podstawie dwóch wyników bety HCG. Podwojenie się wartości po 48 godzinach rokuje dobrze co do jej żywotności, również szanse na dalszy jej prawidłowy rozwój są większe. Jednak aby mieć pewność czy ciąża jest prawidłowo zagnieżdżona trzeba zrobić badanie ultrasonograficzne. Zazwyczaj pęcherzyk płodowy w jamie macicy jest widoczny ok 24-25 dnia po transferze przy beta HCG powyżej 1000 mIU/ml. W przypadku ciąży pozamacicznej rozpoznanie zazwyczaj jest trudne i nieraz dochodzi do takich sytuacji jak Pani. Bardzo nam przykro.

Zostawienie jajowodu po operacji ciąży pozamacicznej mimo, że daje nadzieję na następną prawidłową ciążę jednocześnie znacząco zwiększa ryzyko następnej ciąży pozamacicznej.

Usunięcie jajowodu w tym wypadku było dobrą decyzją.

Embriolog nOvum

Powrót do forum