Co może być przyczyną 5 wczesnych poronień na etapie 5tc?

Co może być przyczyną 5 wczesnych poronień na etapie 5tc? Miałam 5 transferów i wszystkie 5 zakończyło się ciążą biochemiczną, lub wczesnym poronieniem. Czy jest sens próbować dalej? Badania genetyczne są w normie, mam mutację MTHFR homozygotę, niedrożny jajowód, niedoczynność tarczycy, PCOS, wykluczony zespół antyfosfolipidowy. Czy mam jakiekolwiek szanse by urodzić dziecko?

Bardzo wczesne poronienia, czyli tak zwane ciąże biochemiczne (gdy nie uwidoczniono jeszcze zarodka w czasie badania USG) najczęściej związane są z nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem) zarodka. Może to być spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu, z którego rozwija się łożysko, albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy. Straty ciąż na późniejszym etapie najczęściej mają związek z nieprawidłowościami genetycznymi zarodka i organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie, aby nie dopuścić do rozwoju nieprawidłowej ciąży. Również mutacja MTHFR może mieć wpływ na przebieg dotychczasowego leczenia – obecność mutacji MTHFR wiąże się podwyższonym poziomem homocysteiny, ma to wpływ na zwiększone ryzyko zakrzepowe, większe ryzyko miażdżycy oraz ewentualne zwiększone ryzyko poronienia. Żeby obniżyć wspomniane ryzyko należy przyjmować metylowane formy kwasu foliowego (foliany) oraz stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.

W Pani przypadku wiele czynników może się składać na powtarzające się niepowodzenia i należałoby je przeanalizować na wizycie lekarskiej; czy są przeciwciała przeciwtarczycowe i jak wysokie, jak wyglądały podawane zarodki i w jakim były stadium rozwojowym, jak była przygotowywana śluzówka macicy do transferu, czy były robione jeszcze inne badania u Pani itp. Dopiero po tej analizie można spróbować odpowiedzieć na Pani ostatnie pytanie.

Embriolog nOvum

Powrót do forum