Co wpływa na jakość zarodków? Czy ICSI byłoby lepsze niż IVF?

Mam 27 lat. Po 2 latach starań wykryto u mnie wodniaki na dwóch jajowodach, które zostały laparoskopowo usunięte w 2012 październiku. W listopadzie 2012 przystąpiłam do pierwszego programu IVF, z którego wyhodowano 7 zarodków, 2 przeniesiono do macicy, a zamrożono 5 (ale transfery zakończyły sie niepowodzeniem ). W kwietniu 2013 podchodziłam do drugiego programu IVF i wyhodowano 8 zarodków, gdzie transferowano 2 zarodki, a pozostałe 6 przestało sie rozwijać 6. dnia. Niestety nie dochodziło do zagnieżdżenia w macicy. Dodam, że oba protokoły (długie) były bardzo podobne, leki, dawki. Nasienie męża w porządku (tylko brak upłynnienia po 24 godz. i mała lepkość). Moje AMH to 1,4. Wyniki badan m.in. hormonalne, kariotyp w porządku. Jaki może być powód słabych zarodków? Co może na to wpływać? Czy lepsze byłoby zastosowanie ICSI? Czy mam szanse na upragnioną ciążę?

Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny. W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowli in vitro, między innymi stosowane pożywki (media), zachowanie optymalnych warunków hodowli embrionów (jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w macicy) oraz doświadczenie, wiedza i umiejętności embriologa. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek. Jeśli nie wykonywano u Pani tego badania, to przed kolejną próbą należy wykonać histeroskopię, aby wykluczyć istnienie przeszkód w macicy, które utrudniałyby implantację zarodka. Na podstawie informacji przekazanych przez Panią nie jesteśmy w stanie orzec czy zapłodnienie metodą ICSI byłoby w Pani przypadku skuteczniejsze, bowiem nie wspomniała Pani ile komórek jajowych pobrano w trakcie obydwu punkcji.

Aby przeanalizować Państwa szansę na ciążę, proszę rozważyć bezpłatną konsultację u dr. Lewandowskiego (http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/dr-piotr-lewandowski-zaprasza-na-bezplatne-konsultacje/).

Embriolog nOvum

Powrót do forum