Czy antybiotykoterapia ma wpływ na rozwój komórki jajowej i ewentualnie na późniejsze zagnieżdżanie się zarodka?

Jestem w trakcie przygotowań do ICSI, w trzecim dniu brania dostałam antybiotyk penicylinę, ponieważ zachorowałam na anginę, czy antybiotykoterapia ma wpływ na rozwój komórki jajowej i ewentualnie na późniejsze zagnieżdżanie się zarodka? Antybiotyk będę przyjmować praktycznie do dnia punkcji. Czy w takiej sytuacji lepiej przerwać przygotowania?

Każdy stan chorobowy organizmu matki może niekorzystnie wpłynąć na starania prokreacyjne – stan zapalny osłabia organizm, który w przypadku wystąpienia infekcji samoistnie broni się przed możliwymi komplikacjami, jednocześnie wysyłając sygnał, że dany moment nie jest odpowiedni na poczęcie. Wczesne wdrożenie leczenia ogranicza stan zapalny i może znacząco zmniejszyć ewentualne niekorzystne jego skutki.

W przypadku powszechnie stosowanych antybiotyków (penicylina jest tzw. bezpiecznym antybiotykiem nawet we wczesnej ciąży) ogólnie nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia transferu tuż po zakończeniu antybiotykoterapii. Jest mało prawdopodobne, aby to sama antybiotykoterapia była przyczyną nieprawidłowego rozwoju lub zagnieżdżenia się zarodka i ewentualnego niepowodzenia transferu.

Embriolog nOvum

Powrót do forum