Czy choroby układu pokarmowego mogą mieć wpływ na płodność?

Lekarz prowadzący zalecił mi badania układu pokarmowego (kolonoskopia i gastroskopia) tłumacząc, iż choroby tego układu mają również wpływ na niepłodność. Czy rzeczywiście ma to jakiś wpływ?

Tak, na przykład u pacjentek ze zdiagnozowaną celiakią mogą występować zaburzenia płodności. U tych kobiet może skróceniu ulec okres płodności (późniejsza pierwsza miesiączka, wcześniejsza menopauza). Dodatkowo w niektórych badaniach opisywano większą częstotliwość występowania w tej grupie niepłodności oraz nawykowych poronień. Nie jest jasny mechanizm prowadzący do niepłodności i poronień u pacjentek ze zdiagnozowaną celiakią; być może są za nie odpowiedzialne niedobory mikroelementów/witamin towarzyszące chorobie, mogą do nich także prowadzić mechanizmy autoimmunologiczne lub współistniejące z chorobą podstawową zaburzenia hormonalne (zmniejszenie stężenia gonadotropin i estrogenów oraz hiperprolaktynemia).

Niezależnie od powyższego, wszystkie poważne choroby współistniejące mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i zaburzać płodność.

Embriolog nOvum

Powrót do forum