Czy hCG prawidłowo przyrasta? Niewielkie plamienia, czy to może oznaczać pusty pęcherzyk ciążowy?

Jestem 5 tydzień po transferze, w 4 tygodniu moje bhCG wynosiło 10000, czy to nie za duży przyrost? Przy okazji mam niewielkie plamienia i czy to może oznaczać pusty pęcherzyk ciążowy?

Dobrą prognozą dla rozwoju ciąży jest podwajanie się stężenia hCG w pierwszych dniach po implantacji. Ogólnie wysoki poziom hCG dobrze świadczy o rozwoju ciąży. Następnym potwierdzeniem prawidłowości rozwoju ciąży jest badanie USG, żeby uwidocznić pęcherzyk/pęcherzyki płodowe i ustalenie czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga. Przy poziomie hCG pow. 10000IU/ml zazwyczaj powinno być widoczne już bicie serca zarodka, co powinno znacząco zmniejszyć poziom Pani lęku o ciążę.

Plamienia we wczesnej ciąży zdarzają się dosyć często i pomimo tego ciąża rozwija się prawidłowo. Niemniej jednak jest to zawsze sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Należy ocenić czy nie występują skurcze macicy, co objawia się bólami w dole brzucha o typie „miesiączkowym”. Jeśli takie występują, należy znacznie ograniczyć aktywność lub wręcz położyć się do łóżka i wziąć leki przeciwskurczowe. Ważne jest czy nie zażywa Pani leków obniżających krzepliwość krwi (heparyna, aspiryna), które mogą powodować takie objawy. Należy wybrać się na wizytę do ginekologa,trzeba bowiem zrobić USG i ocenić prawidłowości zagnieżdżenia ciąży oraz stan szyjki macicy, która też może być źródłem plamienia.

Embriolog nOvum

Powrót do forum