Czy jeśli okaże się, że mój organizm wytwarza jakieś przeciwciała, które uniemożliwiają rozwijanie się ciąży, czy można to jakoś leczyć, żeby te przeciwciała wyeliminować?

Staramy się o dziecko od ponad 7 lat, w tym roku kończę 40 lat, przeszliśmy dwukrotnie pełną stymulację do IVF. W sumie za pierwszym razem mieliśmy 6 zapłodnionych komórek, za drugim aż 14 - jestem po 10 IVF i 5 ciążach, niestety wszystkie zakończone poronieniem. Mamy jeszcze 7 zamrożonych zarodków (blastocysty), ale obawiamy się, że kolejne podejścia znów zakończą się niepowodzeniem, bo każda z ciąż po krótkim okresie naszego szczęścia przestaje się rozwijać... (zwykle pomiędzy 6-9 tygodniem ciąży). Ostatnio Pani doktor zaproponowała konsultację z immunologiem w celu dalszego diagnozowania przyczyn naszych niepowodzeń. Proszę o informację jakie badania się z tym wiążą i co to może oznaczać, bo nie mogę odszukać na Państwa stronach żadnych informacji na temat immunologii. Czy jest jeszcze szansa dla nas na posiadanie potomstwa? Czy jeśli okaże się, że mój organizm wytwarza jakieś przeciwciała, które uniemożliwiają rozwijanie się ciąży, czy można to jakoś leczyć, żeby te przeciwciał wyeliminować?

Strata trzech lub więcej następujących po sobie ciąż jest określana mianem poronienia nawracającego (RM, ang.recurrent miscarriage) i dotyczy blisko 1% wszystkich poronień. W 50% nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona. U podłoża pozostałych mogą leżeć nieprawidłowości genetyczne, zespół antyfosfolipidowy, nieprawidłowości związane z budową macicy lub jej szyjki, zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy),hiperprolaktynemia, zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), trombofilie wrodzone i inne zaburzenia krzepnięcia krwi. Pacjentkom, które doświadczyły poronień nawracających zaleca się więc wykonanie badania cytogenetycznego, poddanie się anatomicznej ocenie macicy (histerosalpingografii i histereoskopii),wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, a w uzasadnionych przypadkach również badania w kierunku trombofilii wrodzonej. Immunologicznych przyczyn niepłodności można poszukiwać po wykluczeniu powyższych wymienionych. Dalsze postępowanie zależy od wykrytej przyczyny nawracających poronień.

Embriolog nOvum

Powrót do forum