Czy jest szansa na uzyskanie lepszych zarodków?

Jestem po czterech procedurach in vitro, żadna z nich nie zakończyła się ciążą. Nigdy nie uzyskaliśmy blastocysty, mimo stosowania różnych protokołów i leków. Przy każdej z procedur stosowano ICSI, przy pierwszej z 7 pobranych komórek uzyskano 5 zarodków, z których jeden 6B2 podano mi w 3 dobie. Pozostałe przestały się rozwijać.

W drugiej procedurze z 6 zapłodnionych komórek uzyskano 3 zarodki, jeden 6B2 podany w 3 dobie. U pozostałych brak dalszego rozwoju.

Przy trzeciej procedurze zapłodniono wszystkie uzyskane komórki, powstało 6 zarodków, z których tylko jeden przetrwał do 4 doby, jednak nie osiągnął etapu blastocysty, transfer się nie odbył.

Przy ostatniej procedurze zastosowano IMSI oraz obserwowano zarodki całodobowo z użyciem embrioskopu, z 10 zapłodnionych komórek powstało 5 zarodków, z których podano mi w trzeciej dobie dwa 7-mio i 5-cio blastomerowy, ciąży brak, pozostałe przestały się rozwijać. Kariotypy w porządku, tarczyca w porządku, pozostałe wyniki w normie.

Mam 32 lata, mąż również. W 2012 roku podczas laparoskopii usunięto mi kilka ognisk endometriozy z Zatoki Douglasa, a w 2015 podczas histeroskopii polip endometrialny z macicy. Nasienie męża w normie, według lekarzy wina leży po stronie komórek jajowych.

Czy jest szansa na uzyskanie lepszych zarodków? Chcielibyśmy w przyszłości spróbować jeszcze raz, jednak obawiamy się, że sytuacja znów się powtórzy. Co można jeszcze zrobić?

Endometrioza (na którą Pani cierpi) wpływa na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę.

W kolejnej próbie, jeśli się na nią Państwo zdecydują, należy rozważyć zmianę sposobu stymulacji oraz leków do niej. Należy przeanalizować czy nie jesteście Państwo narażeni na szkodliwe czynniki w domu lub pracy (palenie papierosów, inne używki, sterydy anaboliczne, leki mogące mieć szkodliwy wpływ na płodność, środki ochrony roślin, klej itp.), a jeśli tak, wyeliminować je, jeśli to możliwe.

Należy rozważyć z lekarzem zastosowanie dodatkowych suplementów, które opisywano w literaturze jako mogące mieć korzystny wpływ na jakość komórek jajowych (vit.D3, jeśli jest jej niedobór, N-acetylocysteina itp.), zbadać fragmentację DNA plemników oraz zastosować ewentualnie suplementację witaminową i antyoksydacyjną, jeśli lekarz uzna to za wskazane.

Wszystkie dodatkowe suplementacje, aby zadziałały, należy stosować minimum 3 miesiące, zarówno w przypadku tworzenia nowej puli plemników, jak i ewentualnego wpływu na jakość komórek jajowych.

Powrót do forum