Czy leżenie po ET jest koniecznością?

Mam pytanie dotyczące postępowania po transferze zarodków do macicy. Czy bezpośrednio po zabiegu konieczne jest leżenie przez jakiś czas na fotelu ginekologicznym, czy też można bez obaw od razu wstać i np. opróżnić pęcherz? Czy istnieje ryzyko, że zarodki wypadną?

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że nie istnieje ryzyko „wypadnięcia zarodków z powodu natychmiastowego wstania i opróżnienia pęcherza”. Po wykonanym transferze zalecamy co prawdapacjentce około 10 – 15 minut odpoczynku na fotelu, ale nie jest to stanowczą koniecznością. Dotychczasowe badania porównawcze, które przeprowadzano m.in. w Izraelu (Fertil Steril.2005;83:594–597) i USA (Fertil Steril.2007;87:1322-1326) wykazały, że natychmiastowe wstanie po transferze nie wpływa negatywnie na zagnieżdżanie zarodków. Szansa na zajście w ciążę jest taka sama u pacjentek, które wstały tuż po transferze w porównaniu z tymi, które leżały po transferze nawet 30 min.

Tak więc nie ma powodu, aby przypisywać leżeniu po transferze zbyt wielkie znaczenie, choć odpoczynek na pewno pozwala uspokoić emocje.

Embriolog nOvum

Powrót do forum