Czy mam jeszcze szansę na ciążę?

Czy mam jeszcze szansę na ciążę? Mam 28 lat, a mój mąż 31. Niestety 4 razy już poroniłam (zawsze było to miedzy 6 – 8 tygodniem ciąży). 3 pierwsze poronienia były samoistne, po ostatnim poronieniu miałam zrobione badanie produktu, które wykazało przyczynę poronienia: TRISOMY 16. Czy mamy szanse ze nam się uda? Co oznacza ten wynik Trisomy 16?

Większość poronień tzw. klinicznych, tzn. takich kiedy zarodek i czynność serca było widać w USG, jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem zarodka, często wskutek błędu genetycznego; w ten sposób natura nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonych ciąż.

Trisomia oznacza obecność w komórkach trzech (zamiast dwóch) chromosomów z danej pary; w Państwa przypadku chromosomu 16.

Rozszerzoną diagnostykę wdraża się na ogół po trzech stratach klinicznych ciąż – wówczas zleca się pacjentom badanie kariotypów (czy liczba i budowa chromosmów w Państwa organizmie jest prawidłowa), co w przypadku nieprawidłowego kariotypu poronionego płodu jest badaniem szczególnie wskazanym. Poza tym pacjentkom, które kilkukrotni poroniły zleca się zazwyczaj diagnostykę chorób tarczycy i cukrzycy, badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i trombofilii; a także podstawowe badania hormonalne, w tym poziom prolaktyny (gdy pacjentka nieregularnie miesiączkuje) oraz badanie stanu anatomicznego narządu rodnego (czy np. nie ma wad w budowie macicy, mięśniaków lub innych nieprawidłowości). Ważne jest również przeanalizowanie czy nie jesteście Państwo narażeni na czynniki szkodliwe – czy to ze względu na warunki pracy, czy przyjmowane ewentualnie przewlekle leki.

Embriolog nOvum

Powrót do forum