Czy mam jeszcze szanse na upragnioną ciążę?

Mam 29 lat. Przez 3 lata staraliśmy sie z mężem o dziecko, niestety bezskutecznie. Po 3 latach przypadkowo wykryto u nie mnie obustronne wodniaki jajowodów, które zostały usunięte laparoskopowo. Po usunięciu jajowodów podeszliśmy do I ICSI nieudane, po 6 miesiącach II ICSI nieudane. Za każdym razem zarodki ok 3 dnia spowalniały swój rozwój, były klasy C/D, i nie dochodziło do ich zagnieżdżenia. W maju podeszliśmy do III IVF klasycznego, ok 3 dnia nastąpiło spowolnienie rozwoju ale ostatecznie przenieśli mi blastocystę (nie doszło do zagnieżdżenia), a w 6 dobie zamrożono 2 ładne blastusie 4BB i 2AA. W czerwcu mialam drugie crio, beta 10 dnia po transferze 82 po 3 dniach beta 92 . 19 dnia po transferze robiłam test płytkowy i wynik ujemny. O czym to może świadczyć? Wizytę u lekarza i USG mam dopiero 5.07. Dodam ze rok temu miałam robiona histeroskopie (nic nie stwierdzono); pól roku temu stwierdzono u mnie zakażenie Chlamydią (leczenie Unidox i Sumamed); AMH sprzed 2 lat po laparoskopii 1,4. Do następnego programu zamierzamy podchodzić w innej klinice. Czy mam jeszcze szanse na upragnioną ciążę? Co mogę jeszcze zrobić w tym kierunku (jakie badania itp.)?

Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika;po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia.Nie jest jednak wykluczone, że wpływ na wolniejszy rozwój zarodka mają także inne czynniki, choć nie zawsze są one łatwe do rozpoznania.

Niski początkowy poziomhCG, czyli hormonu wytwarzanego przez trofoblast (tkanka, z której powinno rozwinąć się łożysko) i późniejszy jego spadek świadczą o tak zwanej ciąży biochemicznej, która ma miejsce wówczas, gdy strata ciąży następuje na tak wczesnym etapie, że nie zdołano jeszcze uwidocznić zarodka w trakcie badania USG, jest to zatem bardzo wczesne poronienie. Choć trudno jednoznacznie określić przyczyny, poronienia biochemiczne najczęściej są związane z nieprawidłową implantacją (zagnieżdżeniem) zarodka. Może to być spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu, z którego rozwija się łożysko, albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną odpowiedzią na stymulację hormonalną. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. Pocieszeniem mogą być doniesienia naukowców, mówiące o tym, że kobiety, które doświadczyły ciąży biochemicznej po zabieguin vitromają statystycznie większą szansę na prawidłową ciążę w następnych próbach.

Szanse na ciążę można wstępnie oszacować korzystając z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/

Embriolog nOvum

Powrót do forum