Czy mam jeszcze szansę na urodzenie dziecka?

Czy mam jeszcze szansę na urodzenie dziecka? W 2001 zostałam szczęśliwą mamą, od 2008 zaczęliśmy starania o drugie dziecko - do dnia dzisiejszego bez efektów. Przez ten czas przeszłam 3 inseminacje (przy drugiej hcg-70, potem malejąco). Podchodziłam też jeden raz do in-vitro refundowanego (AMH-0,60), pobrano mi 8 komórek, tylko trzy się zapłodniły, podano mi jedną, reszta przestała się dzielić. Zaszłam w ciążę, ale po 5-tygodniach okazało się, że w pęcherzyku brak zarodka. Czy jest jeszcze szansa na kolejne dziecko? Wszystkie inne badania mam w normie tylko to AMH, do kolejnej próby in-vitro refundowanego już się nie zakwalifikuję, muszę powtórzyć AMH -poprzednie było wykonane testem II generacji, więc nic z tego, jeszcze raz chciałabym spróbować, ale czy jest jeszcze sens, czy są kobiety, które podchodziły do in-vitro i urodziły dziecko, mając tak niskie AMH?

Tak, jest szansa na urodzenie dziecka przy niskim AMH, choć szansa ta jest mniejsza. Na Pani korzyść przemawia udowodniona płodność - posiadanie dziecka oraz dwie ciąże po technikach wspomaganego rozrodu, niestety nieudane, ale statystycznie ma Pani większą szansę na kolejną donoszoną już ciążę.

AMHjest produkowany przez komórki ziarniste, otaczające drobne pęcherzyki, w których zawarte są niedojrzałe komórki jajowe; naukowe doniesienia wskazują, że poziomAMHw organizmie jest ściśle związany z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, czyli z tzw. rezerwą jajnikową. Przy niskim poziomie hormonuAMH(poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć tak jak wyżej wspomniano znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. Wstępnie szanse na uzyskanie ciąży można oszacować korzystając w kalkulatora urodzeń:

http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/jaka-szansa-na-urodzenie-dziecka-po-ivf-kalkulator-online/

Należy powtórzyć badanie AMH, przebieg stymulacji przy pierwszym refundowanym in vitro wskazuje, że AMH być może nie jest aż tak niskie, żeby nie móc skorzystać z kolejnej próby.Ostateczna ocena sytuacji klinicznej należy do lekarza.


Embriolog nOvum

Powrót do forum