Czy można badać poziom estrogenów w czasie stymulacji hormonalnej? Jakie objawy daje wodniak jajowodu?

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszczedwa dodatkowe pytania. Czy w związku z faktem, że wzrost estrogenów może powodować problemy z implantacją, jesteśmy w stanie przed embriotransferem sprawdzić i „dopasować” poziom estrogenów, tak aby sprzyjało to implantacji (np. poprzez badania z krwi)? Stymulacja hormonalna przed i po IVF na pewno może wpływać na ten proces. Dodatkowo, czy to prawda, że wodniak jajowodu również może powodować problemy z zagnieżdżaniem się zarodków. Jak można zdiagnozować ten problem? Czy wystarczy badanie USG, czy konieczne jest zrobienie rezonansu bądź HSG? Czy są jakieś specyficzne objawy, które pozwolą na potwierdzenie tej przypadłości?

Tak, w trakcie stymulacji hormonalnej do zapłodnienia pozaustrojowego poziom estradiolu (estrogen) jest monitorowany, ale poziom w surowicy nie zawsze odzwierciedla stan endometrium, ponieważ wrażliwość receptorów w śluzówce macicy jest bardzo indywidualna. Poza tym śluzówka macicy i tak zwane okno implantacyjne (czyli czas, w którym śluzówka jest zdolna do przyjęcia zapłodnionego zarodka) w cyklu fizjologicznym (niestymulowanym) zawsze choć trochę różni się od cyklu, w którym podawane są leki hormonalne.

Wodniak jajowodu znacząco zmniejsza szansę na ciążę, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu in vitro zaleca się jego laparoskopowe usunięcie. Wodniak jajowodu jest najczęściej zejściem stanu zapalnego jajowodu. W wyniku tego w niedrożnym lub podniedrożnym jajowodzie gromadzi się płyn. Ten płyn okresowo może opróżniać się do jamy macicy i do pochwy, co kobieta może odczuwać jako nagłe, wodniste upławy, ale objaw ten nie jest stały i nie zawsze występuje. Wodniak zazwyczaj jest widoczny w badaniu USG, choć raz może być widoczny lepiej, raz gorzej, zależnie od stopnia wypełnienia wodniaka płynną treścią. Ostateczne potwierdzenie obecności wodniaka może nastąpić podczas laparoskopii, podczas której można go od razu usunąć.

Embriolog nOvum

Powrót do forum