Czy można przyjąć tryptan na ciężką migrenę, której towarzyszy światłowstręt i nudności, w czasie stymulacji hormonalnej przed IVF?

Czy można przyjąć tryptan na ciężką migrenę, której towarzyszy światłowstręt i nudności, w czasie stymulacji hormonalnej przed IVF? W czasie pierwszego/drugiego dnia miesiączki (czasem dzień albo dwa przed nią) zawsze mam bardzo ciężką migrenę (cierpię na migreny od 10 lat). Jest to też mój pierwszy dzień przyjęcia gonadotropin lub, w zależności od dnia cyklu, przyjmuję zastrzyki dzień po migrenie. Czy tryptan jest bezpieczny w tym czasie i nie spowoduje np. osłabienia komórek, jeśli mam dodatkowo bardzo niskie AMH i wysokie FSH? Do tej pory męczyłam się z migreną, która zwykle przechodziła przed zrobieniem zastrzyku, ale mam też wątpliwości, czy ból, z którym walczę często ponad dobę, również nie wpłynie negatywnie na jakość komórki - może przerwanie go tryptanem byłoby lepszym rozwiązaniem. Boję się też ewentualnych późniejszych konsekwencji neurologicznych, jeśli nie będę przerywała ataków migreny, a przeszłam już kilka stymulacji hormonalnych, w czasie których unikałam tryptanów.

W trakcie stymulacji można przyjąć konieczne na migrenę leki. Trzeba mieć pewność, że to migrena, a nie powikłania związane z hormonoterapią, więc konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Embriolog nOvum

Powrót do forum