Czy PBB da odpowiedź dlaczego nie dochodzi do prawidłowego zapłodnienia?

Jestem po 4 zabiegach in vitro, trzy z nich zakończyły się brakiem transferu z powodu nie połączenia się komórek (nie powstały zarodki). Interesuje mnie czy po wykonaniu badań na komórce jajowej (tak zalecił embriolog w Poznaniu) uzyskam odp. dlaczego się tak dzieje i czy można to wyleczyć?

Oznaką prawidłowego zapłodnienia komórki jajowej jest pojawienie się w niej po upływie kilkunastu godzin od wykonania proceduryIVF/ICSIdwóch przedjądrzy zawierających materiał genetyczny – jednego pochodzącego z oocytu (materiał od matki), drugiego – z plemnika (materiał od ojca). Za niepomyślny przebieg procedury może być odpowiedzialna zarówno słaba jakość oocytu, jak i plemnika; brak prawidłowego zapłodnienia może być także kwestią czystego przypadku (np. w przypadku cykli naturalnych, w trakcie których pobiera się stosunkowo niewiele komórek jajowych przeznaczonych do zapłodnienia, szansa na uzyskanie pewnej puli prawidłowo zapłodnionych oocytów jest proporcjonalnie mniejsza niż w przypadku cykli stymulowanych – w każdym przypadku odsetek prawidłowo zapłodnionych komórek wynosi około 80%).

Jeśli do tej pory nie wykonywaliście Państwo tego badania, należy oznaczyć kariotypy.

Ważną jest informacja czy dobrze odpowiada Pani na stymulację, w jakim jest Pani wieku, ile było pobranych komórek jajowych, ile dojrzałych. Jeśli odpowiedź na stymulację była dobra, to można spróbować zastosować tzw. aktywację oocytów, czyli odpowiednią pożywkę z jonoforem wapnia.

W kwestii badania genetycznego niezapłodnionej komórki jajowej (PBB), to jednym ze wskazań do jego przeprowadzenia są kilkukrotne niepowodzenia zapłodnienia pozaustrojowego (w których doszło do zapłodnienia, ale nie doszło do zagnieżdżenia powstałych zarodków), rzadko jednak to badanie może dać odpowiedź na pytanie dlaczego nie dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych., Informacje dotyczące badania znajdują się na naszej stronie internetowej: http://www.novum.com.pl/pl/pacjent-w-trakcie-leczenia/zaplodnienie-pozaustrojowe-i-embriotransfer/diagnostyka-genetyczna/

W przypadku wykrycia w trakcie badania PBB nieprawidłowości w komórkach jajowych, nie podlegają one wspomnianemu przez Panią leczeniu. W takiej sytuacji zapłodnieniu poddawane są jedynie oocyty uznane po przeprowadzeniu badania PBB za prawidłowe.

Embriolog nOvum

Powrót do forum