Czy powinnam się obawiać wykluczenia nas z programu refundacyjnego?

W jednej z Państwa odpowiedzi napisano, że program ministerialny nie przewiduje kwalifikacji tzw. poor responder, czyli słabo odpowiadających. Jest o tym mowa w kryteriach wykluczenia z programu. Czy przy takim zapisie, wykluczeniem przystąpienia do następnej - drugiej próby może być sytuacja, kiedy w pierwszej próbie z 6 pęcherzyków pobrano 3 komórki (złej jakości, bez powodzenia zapłodnienia), z zastrzeżeniem że wyniki FSH i AMH i inne będą w normie? Dodam, że w tej samej klinice rok wcześniej, miałam komercyjną próbę in vitro, gdzie z 6 pobranych oocytów zapłodniły się 2 komórki (bez powodzenia).

Nie, ta sytuacja nie jest powodem do wykluczenia według kryteriów programu MZ. Może być natomiast wskazaniem do przeprowadzenia powtórnego, aktualnego badania FSH i AMH (według uznania lekarza prowadzącego stymulację) przed kolejną próbą refundowanego in vitro i jeśli wyniki będą nieprawidłowe, wówczas lekarz może zdyskwalifikować parę. Jeśli wyniki będą prawidłowe, to można nadal próbować dopóki udaje się uzyskać komórki jajowe.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.