Czy transfer mrożonego zarodka lepiej rokuje z uwagi na to, że macica w kolejnym cyklu dojdzie do siebie po stymulacji?

Jestem po 1 próbie in vitro, w 10 dniu po ET robiłam hCG i wynik 3,76. Czy dobrze rozumiem, że to wynik negatywny? Jakie mogą być przyczyny niepowodzenia? Zarodek najwyższej możliwej jakości - tak powiedział embriolog. I drugie pytanie: czy to prawda, że transfer mrożonego zarodka lepiej rokuje z uwagi na to, że macica w kolejnym cyklu dojdzie do siebie po stymulacji hormonalnej?

Wynik nie wskazuje na ciążę, ale może Pani raz jeszcze oznaczyć poziom hCG w 14. – 15. dniu po transferze. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój; drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy. Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny. W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowliin vitro. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, choroby tarczycy), stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek, istnienie przeszkód w macicy utrudniających implantację zarodka.

W 2012 roku zjedzie ESHRE dyskutowano na temat korzyści płynących z zamrożenia wszystkich zarodków i przetransferowania ich w kolejnych, naturalnych cyklach. Naukowcy donoszą, że to rozwiązanie może poprawić skuteczność procedury in vitro – duża liczba pęcherzyków uzyskana po stymulacji jajników zwiększa ilość wydzielanego przez ten narząd hormonu – estradiolu, który prawdopodobnie ma negatywny wpływ na podatność śluzówki macicy na zagnieżdżenie się w niej zarodka. Poza tym zamrożenie wszystkich zarodków i ich późniejsze przetransferowanie u pacjentek, którym pobrano w czasie punkcji jajników dużą ilość komórek jajowych pozwala zminimalizować u nich ryzyko OHSS. Być może taki będzie sposób postępowania we wszystkich cyklach zapłodnienia in vitro w przyszłości.

Embriolog nOvum

Powrót do forum