Czy w jakiś sposób można zbadać stopień receptywności endometrium?

Mam zdiagnozowane przedwczesne wygasanie funkcji jajnika, a dodatkowo cienkie endometrium (5-6 mm w 12-14 dc) po 2 łyżeczkowaniach. Czy te dwie przyczyny składają się na bardzo skąpe miesiączki (brązowe plamienia trwające 2 dni)? Czy w jakiś sposób można zbadać stopień receptywności endometrium?

Za graniczną wartość, przy której jest szansa na ciążę uważa się 7 mm w czasie okołoowulacyjnym, czyli w połowie cyklu. Aby stwierdzić czy skąpe miesiączki nie są wynikiem mechanicznych zmian w macicy (np. zrostów), należy zrobić histeroskopię diagnostyczną.

Nowym testem z założenia mającym ocenić zdolność endometriumdo implantacji, jest test ERA. Według twórców tego badania za pomocą testu ERA możliwe jest przeprowadzenie oceny stanu receptywności macicy (test analizuje poziomy ekspresji w sumie 238. genów); badanie pozwala na wskazanie terminu tak zwanego „okna implantacyjnego”, czyli stanu największej podatności błony śluzowej macicy na implantację, co może zwiększyć szanse na powodzenie transferu, jeśli przeniesienie zarodków do macicy odbędzie się w terminie wyznaczonym na podstawie indywidualnych analiz za pomocą tego molekularnego diagnostycznego narzędzia, którym jest test ERA. Badanie jest nowe, trudno więc na razie ocenić czy zastosowanie tego testu rzeczywiście zwiększa szanse na ciążę. Wydaje się również, że w sytuacji, w której śluzówka jest bardzo cienka i z góry wiadomo, że szansa na implantację jest mała, wykonywanie skomplikowanego (drogiego) badania, którego wynik można przewidzieć nie wydaje się mieć uzasadnienia.

Embriolog nOvum

Powrót do forum