czy z blastocysty 1 są szanse na zagnieżdżenie i ciążę? Dlaczego tak się dzieje, że 3. dnia zarodki spowalniają w rozwoju?

Miałam już podejście do drugiego programu (za pierwszym razem ICSI, teraz klasyczne IVF) i tak samo jak przy pierwszym zarodki spowolniły swój rozwój po 3. dniu. Przy 1 programie doszło do transferu - brak ciąży, brak mrożonych zarodków. Przy 2 programie doszło do transferu 5 dnia, a także do zamrożenia 2 blastocyst 6 dnia (które jeszcze 5 dnia były w fazie moruli). Chciałabym się dowiedzieć czy z blastocysty 1 (taka mi transferowali) są szanse na zagnieżdżenie i ciążę? Dlaczego tak sie dzieje, że 3 dnia spowalniają i jakie badania można wykonać w tym kierunku i czy faktycznie przyczyna może leżeć po str. plemnika?

Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB. Jednak żadnemu, nawet najsłabszemu zarodkowi(dotyczy to zarówno zarodków wczesnych, 2-3-dniowych oraz blastocyst, 5-dniowych) nie należy odbierać szans, o czym wielokrotnie przekonaliśmy się w nOvum, oglądając piękne dzieci urodzone ze słabo rokujących zarodków.

Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika;po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia.Nie jest jednak wykluczone, że wpływ na wolniejszy rozwój zarodka mają także inne czynniki, choć nie zawsze są one łatwe do rozpoznania.

Embriolog nOvum

Powrót do forum