Dlaczego ciągle nie udaje mi się zajść w ciążę?

Jestem po 4 programie IVF, po 6 transferze. Jak dotąd tylko 3 z nich wskazały na minimalną obecność hCG we krwi. Ostatni wynik to 1,63mIU/ml przy zastosowaniu EmbryoGlue. Mam za sobą wykonane badania genetyczne i immunologiczne. AMH 2,2. Brak jajowodu prawego (wodniak), operacja jajnika lewego - usunięcie torbieli endometrialnej, histeroskopia - usunięcie polipa, endometrioza III st. Podawane zarodki były dobrej klasy. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ciągle nie udaje mi się zajść w ciążę. Leki stosowane to luteina 4 x 100mg dziennie, encotron 1x 10mg, acard 1 x 75mg, fraxiparine 0,3 1x dziennie. Jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Drugie moje pytanie - czy leki objęte refundacją będą obowiązywały także w programie komercyjnym?

Nie każda próbazapłodnienia metodąin vitrokończy się sukcesem, niestety, nawet ta o największej szansie na ciążę. W Pani sytuacji najprawdopodobniej przeszkodą w uzyskaniu dobrej jakości komórek i zarodków jestendometrioza. Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu. Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe.Endometriozawpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek.

Leki refundowane mogą być stosowane w programach komercyjnych, jeśli pacjentki spełniają kryteria: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2014/56/akt.pdf

Embriolog nOvum

Powrót do forum