Jak przebiega IVF na naturalnym prawidłowym cyklu?

Jak przebiega IVF na naturalnym prawidłowym cyklu? (Gdy są przeciwwskazania do stymulacji). Kiedy robi się punkcję (w zależności od LH czy wielkości pęcherzyka w USG)? Kiedy robi się transfer? Czy bierze się jakieś leki np. Luteinę, jeśli tak, to od kiedy? Czy utrafi się w okno implantacyjne fizjologiczne? Kiedy oznacza się HCG? Z czego wynika niższa skuteczność w porównaniu z normalnym IVF (z braku wyboru zarodka lepszej jakości, czy z czegoś jeszcze)?

Gdy pęcherzyk w jajniku uzyska pożądaną wielkość (17-20 mm), pacjentka przyjmuje lek w zastrzyku powodujący uwolnienie się komórek jajowych do płynu w pęcherzykach Graafa. Lekarz kieruje się głównie wielkością pęcherzyka, a także długością cykli naturalnych i wiedzą (jeśli taką ma), w którym dniu zazwyczaj występuje owulacja. Ok. 34-38 godzin po iniekcjihCGma miejsce zabieg punkcji pęcherzyka i pobrania płynu pęcherzykowego zawierającego komórkę jajową. Transfer zarodka wykonuje się na ogół w drugiej lub trzeciej dobie po zapłodnieniu. W przypadku niewielkiej liczby komórek jajowych pozyskiwanych w czasie punkcji jajników na własnym cyklu i przeznaczonych do zapłodnienia i w następstwie – przy niewielkiej liczbie uzyskanych zarodków – przedłużanie ich hodowli w warunkach laboratoryjnych do stadium blastocysty (5-ta doba po zapłodnieniu) jest raczej bezcelowe. Leki przed punkcją i po transferze przyjmuje się ściśle według wskazań lekarza. Poziom hCG oznacza się na ogół po upływie 12. – 14. dni od transferu. Powodzenie zapłodnieniain vitrozależy od wielu czynników - od wieku pacjentki, tzw. rezerwy jajnikowej, , ewentualnych schorzeń towarzyszących (endometrioza, polipy, mięśniaki, itp.), wyników badań genetycznych, liczby i powodzenia dotychczasowych próbIVF, a także parametrów nasienia partnera. Teoretycznie, wraz z każdą dodatkową komórką jajową przeznaczoną do proceduryICSI, rosną szansę na prawidłowe zapłodnienie całej puli komórek i uzyskanie właściwie rozwijających się zarodków. Na przykład ograniczenie liczby komórek jajowych przeznaczonych doICSItylkododwóch (i przy konwencjonalnej stymulacji, iprzy łagodnej stymulacji, która ogranicza również liczbę powstałych do zapłodnienia komórek), zmniejsza indywidualną szansę na ciążę przy danym świeżym transferze o ok. 10%.

Naturalny cykl jest mniej skuteczny, ponieważ zazwyczaj stosuje się go kiedy zawodzą próby stymulacji (niska rezerwa jajnikowa), wtedy nawet te uzyskane komórki mogą być gorszej jakości. Poza tym sam fakt, że mamy do czynienia tylko z 1 pęcherzykiem może się okazać, że jest on pusty albo, że uzyskana komórka jest niedojrzała lub pęcherzyk pęknie przedwcześnie (przed punkcją). Komórka jajowa może się nie zapłodnić lub nie rozwinąć do zarodka. Jeśli komórek jest więcej, mamy statystycznie większą szansę na to, że przynajmniej część z nich dobrze się zapłodni i rozwiną się zarodki.

Embriolog nOvum

Powrót do forum