Jak przygotować organizm na kolejnego podejścia?

Jestem po dwóch nieudanych IVF-ach, bez zamrożonych zarodków. Jak przygotować organizm na kolejnego podejścia? Mam niskie AMH 0,60. Czy zalecana byłaby histeroskopia, a może laparoskopia? Jakieś suplementy?

W przypadku wyczerpującej sięrezerwyjajnikowej, o czym świadczy niskieAMH(poniżej 1,0 ng/ml), uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki; częściej może dochodzić do poronień.

W naukowej prasie medycznej ukazują się doniesienia, że jednym z suplementów, który może mieć wpływ na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej jest DHEA (dehydroepiandrosteron). Stosuje się go z nadzieją na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej w przypadkach podwyższonegoFSH, obniżonegoAMH, słabej odpowiedzi na poprzednie stymulacje, małej ilości pęcherzyków antralnych w jajnikach, zaawansowanego wieku pacjentki. Stosowanie tego preparatu jest oparte na pracach naukowych potwierdzających tę tezę:

http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1477-7827-9-23.pdf.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20729538

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/09513590.2013.819087

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/09513590.2013.824957?journalCode=gye

Trzeba jednak zaznaczyć, że badania te były przeprowadzane na małych grupach pacjentek. Aby mieć pewność, że zastosowanie DHEA do rutynowej terapii niepłodności przynosi dodatkowe korzyści, należałoby poczekać na duże prospektywne badania randomizowane i metaanalizy.

Przed kolejną próbą warto rozważyć wykonanie histeroskopii, która pozwoli na ocenę wnętrza jamy macicy i występowanie w niej ewentualnych przeszkód utrudniających prawidłową implantację zarodka.

Proszę rozważyć bezpłatną konsultację (po dwóch nieudanych zabiegach in vitro) u dr-a Lewandowskiego: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/dr-piotr-lewandowski-zaprasza-na-bezplatne-konsultacje/

Embriolog nOvum

Powrót do forum