Jakie badania powinniśmy wykonać po dwóch nieudanych IVF-ach?

Jakie badania powinniśmy zrobić po dwóch nieudanych próbach in vitro żeby zwiększyć szanse na powodzenie kolejnego zabiegu?

Ponieważ powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego zależy od wielu czynników, nie znając Państwa historii choroby nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać co w Państwa przypadku mogłoby zwiększyć szansę na sukces. Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny (jeżeli do tej pory nie wykonywaliście Państwo tego badania, to przed kolejną próbą należałoby oznaczyć Państwa kariotypy). W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowli in vitro, między innymi stosowane pożywki (media), zachowanie optymalnych warunków hodowli embrionów (jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w macicy) oraz doświadczenie, wiedza i umiejętności embriologa. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków, wiek. Jeśli nie wykonywano u Pani tego badania, to przed kolejną próbą należy wykonać histeroskopię, aby wykluczyć istnienie przeszkód w macicy, które utrudniałyby implantację zarodka.

Mogą Państwo również skorzystać z bezpłatnej konsultacji u dr. Lewandowskiego w Novum, aby przeanalizować dotychczasowe leczenie i ewentualnie ustalić tok dalszego postępowania (http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/dr-piotr-lewandowski-zaprasza-na-bezplatne-konsultacje/).

Embriolog nOvum

Powrót do forum