Logistyka IVF-u na cyklu naturalnym

Bez żadnej stymulacji z powodu przeciwwskazań. 2 dni przed punkcją w USG pęcherzyk rano ma 17-18mm, wieczorem zaleca się lek wyzwalający. A po 36 godz. o 7 rano pęcherzyk jest już pęknięty zanim zrobi się punkcję. Czy można podać lek wcześniej? Lub wcale nie podawać, gdy mam ładne piki LH? Czy można zrobić punkcję pęcherzyka 17-18-20mm bez leku, bo akurat jest sobota i do poniedziałku pęcherzyk raczej nie dotrwa? Pomiary LH dotychczas wskazywały, że pik występował przy ok. 15mm średnicy (w innej Klinice). Państwa Klinika nie wykonuje punkcji w godzinach popołudniowych i w niedziele. Jak można to zorganizować, żeby utrafić właściwy moment, zwłaszcza, że zazwyczaj moje pęcherzyki pękają w niedzielę w nocy (na podstawie licznych monitorowań)?

Najpierw należy spróbować monitorować Pani cykl, aby ustalić czy podane przez Panią uwarunkowania rzeczywiście wystękują w każdym Pani cyklu. Potem należy wraz z lekarzem zaplanować taką próbę. Ogólnie należy stwierdzić że:

  1. Zawsze należy podać lek wyzwalający owulację (hCG, GnRHa), aby naśladować lub wywołać pik LH, ponieważ naturalny pik LH nie może być na tyle ściśle monitorowany, aby być pewnym, że wykonanie punkcji będzie w odpowiednim momencie, aby była szansa na uzyskanie komórki jajowej.
  2. Można również spróbować zaplanować także naturalny cykl, podając np. lek zapobiegający przedwczesnemu pikowi LH i wtedy, podając hCG, dokładnie zaplanować punkcję.
  3. Punkcja nie może odbywać się późnym popołudniem, ponieważ zapłodnienie wykonuje się po kilku godzinach od punkcji, wtedy całość aktywności laboratorium IVF musiałaby odbywać się w nocy, a nie ma takiej konieczności. Zaplanowane przedpołudniowe punkcje mają dobrą skuteczność.
  4. Pik LH przy pęcherzyku 15 mm wydaje się być nieco za wczesny. Mielibyśmy obawy czy uzyskana z takiego naturalnego cyklu komórka byłaby dojrzała i dobrej jakości (zdolna do zapłodnienia i dalszego rozwoju).
Powrót do forum