Media do hodowli zarodków

Witam!

Słyszałem i czytałem, że komórki jajowe i zarodki są "odżywiane" w laboratorium. Co to konkretnie znaczy? I kolejne pytanie: czy plemniki używane do zapłodnienia również są odżywiane? Czy efekt leczenia zależy od takiego odżywiania? Czy to są działania standardowe, czy w każdym laboratorium jest trochę inaczej?

Z góry dziękuję za odpowiedź, Jacek

Po pobraniu komórek jajowych w czasie punkcji są one umieszczane w specjalnej pożywce. Na różnych etapach rozwoju powstałych z zapłodnionych komórek jajowych zarodków, pożywki są zmieniane i dobierane do aktualnego stadium rozwojowego embrionu (bruzdkowanie, hodowla do stadium blastocysty itp.), a ich skład naśladuje płyny ustrojowe w jakich oocyty, a potem zarodki znajdują się w warunkach fizjologicznych w drogach rodnych kobiety. W składzie pożywek, utrzymujących dzięki odpowiednim buforom stały poziom pH, są: woda, albuminy, witaminy, wybrane jony, a w niektórych także dodatkowe substancje – np. kwas hialuronowy w pożywkach transferowych, którego zadaniem jest zwiększenie adhezji zarodków do komórek wyściełających macicę, co ma ułatwić zagnieżdżanie w niej zarodka.

Również nasienie w czasie preparatyki jest oddzielane od plazmy nasienia, a ruchliwe plemniki zagęszczane w specjalnym medium, którego zadaniem jest dostarczanie plemnikom energii, ułatwienie procesu kapacytacji, czyli nabywania zdolności do zapłodnienia oraz wspomaganie samego procesu zapłodnienia. Wirowanie plemników w specjalnym gradiencie stężeń odpowiednich mediów pozbawia je bakterii i większości wirusów, jeśli takie znajdowały się w nasieniu. Istnieją również dodatki do mediów, które pobudzają do ruchu żywe a nieruchome plemniki – takie odżywki są bardzo pomocne przy ocenie czy nieruchomy plemnik jest żywy i może być użyty do zapłodnienia komórki jajowej w trakcie ICSI. Komórki jajowe, nasienie i zarodki umieszczane są w odpowiednich pożywkach w inkubatorach utrzymujących odpowiedni poziom temperatury, dwutlenku węgla i tlenu, taki jak we wnętrzu ludzkiego ciała.

Embriolog nOvum

Powrót do forum