Mrożenie nasienia przed terapią osłabiającą płodność

Nie mam jeszcze dzieci. Muszę poddać się pewnej kuracji i dlatego muszę zamrozic próbki nasienia. Jaka jest szansa, że gdy będę chciał z nich skorzystać w przyszłości po rozmrożeniu plemniki będą ruchliwe? Jak mam się przygtować do mrożenia? Co mogę zrobić, aby parametry nasienia przeznaczonego do mrożenia były jak najlepsze?

Przed rozpoczęciem leczenia, które może doprowadzić do czasowej bądź trwałej utraty płodności, warto, a nawet powinno się zamrozić nasienie. Może to być jedyna i niepowtarzalna okazja, aby zachować płodność i w ten sposób w przyszłości doczekać się własnego dziecka. Novum prowadzi bank nasienia, gdzie zdeponowane są próbki nasienia pacjentów, którzy dzięki nim z powodu ciężkiej choroby i niekiedy wyniszczającego leczenia nie mają już plemników, a nadal mają szansę na posiadanie potomstwa. Niektórzy z nich już doczekali się własnych dzieci, nawetpo długoletnim przechowywaniu próbek nasienia!

To, czy plemniki po rozmrożeniu będą ruchliwe zależy przede wszystkim od wyjściowych parametrów nasienia, bowiem procedura jego mrożenia osłabia nieco żywotność plemników. Jednakże w Novum stosujemy specjalne pożywki, pozwalające ocenić czy nieruchomy plemnik wciąż jest żywy, co oznacza, że nawet spośród nieruchomych plemników embriolog jest w stanie wybrać ten, który posiada potencjał do prawidłowego zapłodnienia komórki jajowej.

Przed zamrożeniem nasienia niezbędne jest wykonanie badań w kierunku chorób tzw. infekcyjnych - należy poddać się testom wykrywającym przeciwciała antyHIV, antyHCV, antyHbc, antygen HBs oraz badaniu w kierunku kiły, np. VDRL lub inne, a także wykonać posiew nasienia. Należy zachować karencję seksualną – 2– 7, a optymalnie 3 – 4 dni bez współżycia, unikać używek, stresu i obciążającego wysiłku fizycznego.

Embriolog nOvum

Powrót do forum