Nieprawidłowy wynik MSOME 6600 a szanse na ciążę po IVF-ie

Czy Państwa doświadczenie potwierdza, aby istniała szansa uzyskania prawidłowo rozwijającej się ciąży, jeżeli w badaniu nasienia MSOME 6600 nie stwierdza się plemników o prawidłowej budowie (plemniki I stopnia - 0%)?Czy wobec braku plemników I grupy powinno się korzystać z nasienie dawcy?

Światowa Organizacja Zdrowia(ang. WHO) znacznie obniżyła ostatnio zakres wartości referencyjnych dla badanych próbek nasienia – normą jest aktualnie 15 milionów plemników w 1 ml nasienia, ogół ruchomych plemników na poziomie minimum 40% oraz minimum 4% plemników o prawidłowej budowie morfologicznej. Coraz więcej też słychać głosów naukowców zajmujących się męską niepłodnością, którzy zgodnie twierdzą, że parametrami, na których należy się opierać przewidując ewentualną szansę na ciążę, jest koncentracja, a przede wszystkim ruchliwość plemników. Na podstawie małej ilości prawidłowych plemników nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. O szczegółach i zastrzeżeniach co do metody IMSI – MSOME pisaliśmy w odpowiedzi:

http://www.novum.com.pl/pl/dla-pacjentow/forum-embriologiczne/lista-pytan/pytanie/49/.

Nasze doświadczenie potwierdza możliwość uzyskania zdrowej ciąży u pacjentów, którzy mieli wykonywane badania MOSME w innych placówkach i których wyniki były nieprawidłowe. W nOvum nie wykonujemy rutynowobadania nasienia MSOME. Badanie jest drogie, bardzo czasochłonne oraz jak dotychczas nie znalazło się w zaleceniach WHO dotyczących standaryzowanego badania nasienia i w związku z tym nie ma ustalonych norm. Podawane przy badaniu MSOME normy są ustalane przez samych wykonawców. Nie ma kontroli jakości wykonywanych badań.

Embriolog nOvum

Powrót do forum