PCOS, zakrzepica – co lepsze – IVF czy IVM?

PCOS? (wg USG w 3dc, AMH 7,42 ng/ml; lekka insulinooporność, cykle regularne, owulacyjne wg USG i progesteronu w 21dc, prawidłowa masa ciała), podwójna heterozygota MTHFR, zakrzepica w wywiadzie po tab. antykoncepcyjnych. Ch. Hashimoto - eutyreoza, ANA 1:160. Partner: aglutynacja ; 3% o prawidłowej morfologii, 28% ruchem postępowym, szybkim 0%, inne parametry w/n. 5 inseminacji na naturalnym cyklu. Jakie dalsze możliwości leczenia? Czy stymulacja w IFV jest bezpieczna? Czy IVM?

W nOvum zalecamyin vitropo 2 - 3 nieudanych inseminacjach; skuteczność zabieguin vitrojest ok. 4 - 5 razy większa niż inseminacji. Według najnowszych zaleceń opartych na brytyjskich rekomendacjach NICE (National Institute for Clinical Excellence)po 2 latach nieskutecznych starań o dziecko należy myśleć o zastosowaniu metodyin vitrojako o najskuteczniejszej.

Dojrzewanie komórekin vitro(IVM, ang.in vitro maturation) jest zaawansowaną techniką, gdyż więcej etapów niż w klasycznymin vitroodbywa się w laboratorium. Stosuje się ją u kobiet, dla których ze względu na budowę jajników stymulacja hormonalna mogłaby być niebezpieczna ze względu na nadmiar pęcherzyków i ryzyko przestymulowania. U takich kobiet pobiera się komórki z niestymulowanych lub minimalnie stymulowanych jajników wcześniej niż zwykle. Komórki te są niedojrzałe, niezdolne do zapłodnienia. Umieszcza się je w odżywkach zawierających hormony, które w klasycznymin vitrosą podawane kobiecie do stymulacji. W wyniku tego ok. 40-70% komórek jajowych dojrzewa w inkubatorze i staje się zdolnych do zapłodnienia. Po zapłodnieniu dalsze etapy przebiegają podobnie jak w klasycznymin vitro. Szanse na ciążę są o ok. 10% - 20% mniejsze, ale mniejsze jest też ryzyko powikłań w przypadku predysponowanych do niego pacjentek.

W Pani przypadku istnieje zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowych związanych ze stymulacją hormonalną, ale także z podawaniem hormonów po transferze (a taka jest konieczność po IVM-ie), jak również w czasie ewentualnej ciąży. Wydaje się, że najbezpieczniejszym sposobem byłoby wykonanie zabiegu in vitro w naturalnym niestymulowanym cyklu, co pozwoliłoby wyeliminować leki hormonalne do minimum, a w ewentualnej ciąży zastosować profilaktykę przeciwzakrzepową. Trzeba jednak mieć świadomość, że zabieg w cyklu bez stymulacji jest mniej skuteczny oraz że konieczne jest istnienie naturalnej owulacji, a z tym zazwyczaj są kłopoty w PCOS.

Embriolog nOvum

Powrót do forum